Gündem Haberleri

  Tahliye olan DHKP- C’lilere halaylı karşılama

  İkram TEKMANLI/ERZURUM, (DHA)
  06.11.2009 - 11:33 | Son Güncelleme:

  ERZURUM’da İkinci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandıkları davada, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan DHKP- C (Devrimci Halk Kurtuluş Partisi- Cephesi) üyesi olduğu belirtilen 5 öğrenci, cezaevi çıkışında halay ve türkülerle karşılandı.

  Erzurum E Tipi Kapalı Cezaevi önünde yaklaşık 4 saat bekleyen 80 kişi arkadaşlarını çıkışta alkış yağmuruna tuttu.

  Sivas’ta Cumhuriyet Üniversitesi’nin çeşitli fakültelerinde öğretim gören öğrenciler, geçen yıl 15 Mart’ta Eğitim Sen Şubesi’nde ABD aleyhtarı bir karikatür sergisi açtı. Sergiyle ilgili inceleme yapan polis, 23 Mayıs’ta gerçekleştirdiği operasyonda 28 öğrenciyi gözaltına aldı. Bu öğrencilerin kaldıkları evlerde yapılan aramalarda yasadışı DHKP- C örgütüne ait çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi. Gözaltına alınan öğrencilerden Erbil Çınar, Mustafa Doğan, İlker Ekiz, İbrahim Karataş ve Ali Ekber Kalender, DHKP- C üyesi oldukları iddiasıyla tutuklandı. TCK’nın 314/2’nci maddesi uyarınca ‘silahlı örgüt üyesi olmak’ suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde haklarında dava açılan öğrenciler, dün yapılan son duruşmada, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  MARŞLAR EŞLİĞİNDE OTOBÜSLERE BİNDİLER

  Tahliye kararını büyük bir sevinçle karşılayan yakınları ile arkadaşları, Erbil Çınar, Mustafa Doğan, İlker Ekiz, İbrahim Karataş ve Ali Ekber Kalerder’i almak için Erzurum E Tipi Kapalı Cezaevi önünde yaklaşık 4 saat bekledi. Zaman zaman halay çekip şarkılar söyleyen yaklaşık 80 kişilik grup, eşyalarıyla birlikte kapıya doğru yürüyen 5 öğrenciyi alkışlarla karşıladı. 17 ay aradan sonra gördükleri arkadaşlarıyla hasret gideren öğrenciler, söylenen marşlar eşliğinde otobüslere binerek, memleketlerine doğru yola çıktılar.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı