« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tahkim'i Alpay dağıttı

Menajeri Hakan Azman ile imzaladığı sözleşmeyi çiğnediği için 1 milyon dolar cezaya çarptırılan Alpay’ın, "Cezam kalkmazsa İsviçre maçlarına çıkmam" dediği ve söz aldığı öğrenildi. Sözler tutulmayıp ceza yürürlüğe girince, ortalık karıştı, Tahkim Kurulu dağıldı.

ATİLLA TÜRKER
SON GÜNCELLEME
MENAJERİ Hakan Azman ile imzaladığı sözleşmeyi çiğnediği için Tahkim Kurulu tarafından yaklaşık 1 milyon dolar para cezasına çarptırılan Alpay Özalan ile ilgili son derece çarpıcı gerçekler ortaya çıktı. İsviçre ile oynadığımız milli maçlar öncesi aldığı cezayı öğrenen Alpay’ın, "Bu ceza kalkmazsa maçlara çıkmam" dediği, bunun üzerine dönemin Futbol Federasyonu Başkanı Levent Bıçakçı’nın yanı sıra Tahkim Kurulu’nun bazı üyelerinin Alpay’ı ikna ettiği belirlendi. Müsabakaların hüsranla sonuçlanması ve Futbol Federasyonu yönetim kurulu ile Tahkim Kurulu’nun değişmesi üzerine Alpay’ın unutulduğu ve cezanın yürürlüğe girdiği saptandı. Dram ve komedinin aynı anda yaşandığı Alpay’ın serüveni, şu şekilde gelişti:

Alpay, Hakan Şükür’ün önerisi ile menajer Hakan Azman’la 31 Ocak 2000’de sözleşme imzaladı. O dönem F.Bahçe’de kiralık oynayan Alpay, Siirt Jet-Pa Kulübü Başkanı Fadıl Akgündüz’ün "Seni Aston Villa’ya sattım. Yarın gidiyorsun" sözleri ile İngiltere yolunu tuttu. Hakan Azman, "Sözleşme şartlarına uymadı. Alpay’ın bana cezai şart gereği 500 bin doların yanı sıra sözleşme ücretinin yüzde 10’u olan 325 bin paundu ödemesi lazım" diyerek Futbol Federasyonu’na başvurdu. Federasyon yönetim kurulu, 12 Mart 2002’de Alpay’ın, 666 bin paundluk sözleşme ücretinin yüzde 10’unun Hakan Azman’a ödenmesini kararlaştırdı.

Araya önce 2002 Dünya Kupası girdi. Alpay’ın morali bozulacağı gerekçesi ile dosyaya el sürülmedi. 2004 Avrupa Şampiyonası elemeleri sırasında da "Alpay’ı üzmeyelim" denilerek dosya yine rafa kaldırıldı. Hakan Azman, 9 Ağustos 2005’de Tahkim Kurulu’na başvurarak, Alpay’ın transfer ücretinin 666 bin paund değil, 3 milyon 253 bin paund olduğunu, bu doğrultuda kendisine yüzde 10’luk komisyon gereği 325 bin paundun ve de sözleşmede öngörülen 500 bin doların, 5’er yıllık yasal faiziyle birlikte ödenmesi gerektiğini bildirdi.

Kurul 20 Ekim 2005’de toplanarak 325 bin paund menajerlik ücreti ve 500 bin dolarlık ceza tazminatının yarısı olan 250 bin doların Alpay tarafından ödenmesine 10 dakikada karar verdi. Karar, Erkan Vardar’ın muhalefet şerhi ile 4’e 1 alındı. Ama gerekçeli karara "oybirliği ile" yazıldı. Yönetim Kurulu bunu öğrendi, ortalık karıştı. Kararın ertesi günü Gürol Kaymak ve Erkan Vardar istifa etti. Tahkim dağıldı. Karar, açıklanmadı, adeta devlet sırrı gibi saklandı. Ancak, Alpay, haberi Tahkim Kurulu’ndaki bir dostu vasıtasıyla öğrendi. Bunun üzerine rest çekti, İsviçre maçlarına çıkmayacağını söyledi. Levent Bıçakçı başta olmak üzere yönetim kurulunda ve Tahkim Kurulu’nda görevli çok sayıda isim, "Karar düzeltilecek" diyerek Alpay’ı zor da olsa ikna etti.

Verilen sözler unutuldu. Kararın düzeltilmeyeceğini anlayan Alpay, Yargıtay’a başvurdu. Tecrübeli futbolcu, "Hakan Azman’ı yolda görsem tanımam. Hakan Şükür’ün aracılığı ile tanıştım. Aston Villa’ya gitmemde en ufak bir katkısı olmadı. Üstelik ben Aston Villa’da çok az oynadım ve transfer ücretimi de alamadım. Derdimi anlatamadım. Şimdi cebimden yaklaşık 1 milyon dolar çıkacak. Çocuğumun rızkını, hiç hak etmeyen birine vermiş olacağım" dedi. Menajer Hakan Azman ise "Ortada bir sözleşme var. Alpay sözleşmeyi çiğnedi. Tahkim Kurulu’ndan doğru karar çıktı" diye konuştu.

FIFA’nın verdiği ceza çok ağır

ALPAY Özalan, FIFA’nın A Milli Takım ve kendisine verdiği cezayı çok ağır bulduğunu söyledi. Almanya’nın Köln takımında forma giyen milli futbolcu, dün takım arkadaşı İsviçreli Marco Streller ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, "Ben alacağım cezanın bir-iki maç daha az olacağını düşünüyordum. Aldığım 6 maç ceza çok fazla. Türkiye’ye verdikleri cezalar çok yüksek. Ancak mahkeme hala sonuçlanmadı" dedi. Alpay, cezaların tarafsız saha ve seyircisiz olmasını ise, "Türk seyircisine yapılan haksızlık" olarak değerlendirirken, attığı tekme nedeniyle Streller’den özür diledi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler