Tahkime ilk imza liderlerden

Hürriyet Haber
18.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kamu hizmetleri ile ilgili imtiyaz şartname ve sözleşmelerinden doğan uyuşmazlıkların ulusal ve uluslararası tahkim yoluyla çözümlenmesine olanak tanıyan Anayasa değişikliği teklifi imzaya açıldı.

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu ve Devlet Bakanı Yüksel Yalova, DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, MHP Genel Başkanı ve Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı ziyaret ederek, Anayasa değişikliği için ilk imzaları aldılar.

Anayasa'da değişiklik öngören kanun teklifinin önce koalisyon partileri Genel Başkanları'ndan başlamak üzere milletvekillerinin imzasına açıldığını belirten Türk, Pazartesi günü (yarın) için de FP Genel Başkanı Recai Kutan ile DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'den randevu istediklerini söyledi.

DEĞİŞİKLİĞİN KAPSAMI

Türk, Anayasa'da değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifinin toplam 4 maddeden oluştuğunu belirterek, değişiklikle, Anayasa'nın 47. maddesinde ilk kez özelleştirmeye ilişkin hükümlere yer verileceğini belirtti.

Ayrıca, Anayasa'nın 125. maddesine, kamu hizmetleriyle ile ilgili imtiyaz şartname ve sözleşmelerinden doğan uyuşmazlıkların ulusal ve uluslararası tahkim yoluyla çözülmesine olanak tanıyan hükümler ekleneceğini kaydeden Türk, bir diğer değişikliğin de halen Danıştay'ın yetkisinde bulunan imtiyaz şartname ve sözleşmelerinin incelenmesine ilişkin olduğunu bildirdi.

Anayasa'nın 155. maddesine göre imtiyaz şartname ve sözleşmeleri inceleme yetkisinin halen Danıştay'da olduğunu anımsatan Türk, yapılacak değişiklikle, Danıştay'ın bu görevinin ‘‘şartname ve sözleşmeler hakkında görüş ve düşünce bildirme’’ olarak değiştirileceğini bildirdi.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı