« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tahkim'den kötü haber

İbrahim Akın, Korcan Çelikay ve İskender Alın'ın tedbir kararının kaldırılması talebi reddedildi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Futbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamaya göre, Tahkim Kurulu, yaptığı toplantıda İbrahim Akın, Korcan Çelikay ve İskender Alın'ın Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun (PFDK) verdiği idari tedbir kararın kaldırılmasına ilişkin taleplerini değerlendirdi. Kurul, müzakere neticesinde, idari tedbir kararı verilmesinde usul ve talimatlara aykırılık olmadığına hükmederek, oyuncuların taleplerini oy birliğiyle reddetti.

Futbolda şike iddialarına yönelik soruşturma kapsamında bir süre cezaevinde tutulan ve haklarında dava açılan futbolculardan İbrahim Akın, cezaevinden çıktıktan sonra Gaziantepspor'la, İskender Alın eski takımı İstanbul Büyükşehir Belediyespor'la sözleşme imzalamış, kaleci Korcan Çelikay da eski takımı Sivasspor'a dönerek, antrenmanlara başlamıştı.

PFDK, 6 Ocak 2012 tarihinde, bu futbolcular için idari tedbir uygulanması kararı almıştı. İskender Alın ve Korcan Çelikay'ın, idari tedbir kararının kaldırılması için PFDK'ya yaptıkları başvuru da, dün PFDK tarafından reddedilmişti.

Kurul, 13 Ocak 2012 günü gündemindeki maddeleri inceleyerek şu kararları aldı:

Futbolcu İbrahim Akın'ın, PFDK'nun 06.01.2012 tarihli ve 2011-2012/10-9 sayılı kararına karşı yaptığı itirazla ilgili E.2012/4 numaraya kayıtlı dosyada duruşma açıldı. Duruşmaya Futbolcuyu temsilen Hakkı Kurtuluş, Federasyonu temsilen Av.Ergin Akçay ile Av. Levent Polat katıldı, sözlü açıklamaları dinlendi. Tutanak altına alındı. Tedbir kararına esas teşkil eden dosya ve ekleri PFDK'dan istendi, incelendi. Yapılan müzakere neticesinde tedbir kararı verilmesinde usul ve talimata bir aykırılık olmadığı görüldüğünden Futbolcu İbrahim Akın tarafından yapılan tedbir kararının kaldırılması talebinin oybirliğiyle reddine,

 Futbolcu Korcan Çelikay'ın, PFDK'nun 06.01.2012 tarihli ve 2011-2012/10-13 sayılı kararına karşı yaptığı itirazla ilgili E.2012/5 numaraya kayıtlı dosya incelendi. İtirazın süresinde olduğu ve gerekli başvuru harcının yatırıldığı görüldü. Talep üzerine duruşma açıldı. Duruşmaya Futbolcuyu temsilen Av. Ali Rıza Dizdar ile Av.Savaş Adalet, Federasyonu temsilen Av.Ergin Akçay ile Av. Levent Polat katıldı, sözlü açıklamaları dinlendi. Tutanak altına alındı. Tedbir kararına esas teşkil eden dosya ve ekleri PFDK'ndan istendi, incelendi. Yapılan müzakere neticesinde tedbir kararı verilmesinde usul ve talimata bir aykırılık olmadığı görüldüğünden Futbolcu Korcan Çelikay tarafından yapılan tedbir kararının kaldırılması talebinin oybirliğiyle reddine,

Futbolcu İskender Alın'ın, PFDK'nun 06.01.2012 tarihli ve 2011-2012/10-10 sayılı kararına karşı yaptığı itirazla ilgili E.2012/5 numaraya kayıtlı dosya incelendi. İtirazın süresinde olduğu ve gerekli başvuru harcının yatırıldığı görüldü. Talep üzerine duruşma açıldı. Duruşmaya Futbolcuyu temsilen Av. Ali Rıza Dizdar ile Av.Savaş Adalet, Federasyonu temsilen Av.Ergin Akçay ile Av. Levent Polat katıldı, sözlü açıklamaları dinlendi. Tutanak altına alındı. Tedbir kararına esas teşkil eden dosya ve ekleri PFDK'ndan istendi, incelendi. Yapılan müzakere neticesinde tedbir kararı verilmesinde usul ve talimata bir aykırılık olmadığı görüldüğünden Futbolcu İskender Alın tarafından yapılan tedbir kararının kaldırılması talebinin oybirliğiyle reddine karar verilmiştir."

DİSİPLİN KURULU'NA YARGI YOLU AÇILDI

Yargılama yolu açılan Disiplin Kurulu şike iddianamesinde başta Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım olmak üzere isimleri geçenlerin savunmalarını alacak. Ayrıca Kurul, kulüpler hakkında küme düşme dahil bütün kararları verebilecek.


Bunları da Beğenebilirsiniz