GAZİANTEP HABERLERİ

Tahir Tekin Öztan’a En İyi Kitap Ödülü

IHA
26.10.2015 - 15:40Son Güncelleme :

KONYA’DA ATEŞBAZ-I VELİ MUTFAK VE MUTFAK KÜLTÜRÜ ÖDÜLLERİNE ADAY GÖSTERİLEN TAHİR TEKİN ÖZTAN’IN GURME KENT GAZİANTEP MUTFAĞI ADLI ESERİ BİRİNCİ SEÇİLDİ. DÜZENLENEN TÖRENLE ÖDÜLÜNÜ ALAN TAHİR TEKİN ÖZTAN “BU ÖDÜLÜ GAZİANTEP’E VE GAZİANTEPLİ KADINLARA ARMAĞAN EDİYORUM” DEDİ.

IHA

Konya’da Ateşbaz-ı Veli Mutfak ve Mutfak Kültürü Ödüllerine aday gösterilen Tahir Tekin Öztan’ın Gurme Kent Gaziantep Mutfağı adlı eseri birinci seçildi. Düzenlenen törenle ödülünü alan Tahir Tekin Öztan “Bu ödülü Gaziantep’e ve Gaziantepli kadınlara armağan ediyorum” dedi.
Hz. Mevlana’nın tarihe mal olmuş baş aşçısı Ateşbaz-ı Veli adına geçtiğimiz yıl Konya’da gerçekleştirilmeye başlanan ve bu yıl ikincisi düzenlenen Ateşbaz-ı Veli Mutfak ve Mutfak Kültürü Ödülleri töreninde Ünlü Şef Tahir Tekin Öztan’a araştırma, inceleme ve kitap Kategorisinde Gurme Kent Gaziantep Mutfağı adlı kitabına birincilik ödülü verildi. 21 jüri üyesinin oy birliğiyle birinciliğe seçtiği kitapla ilgili ödülünü Konya Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Timurcan Ermiş’ten alan Tahir Tekin Öztan “Bu kitabı kendi adıma değil, Gaziantep ve Gaziantepli kadınlar adına aldım ve bu ödülü Gaziantepli kadınlar ve Gaziantep’e armağan ediyorum. Bu kitabın yazılmasında Gaziantepli kadınlarımızın emekleri çok büyük. Onlara ve bütün Gazianteplilere hediye ediyorum. Bu ödül benim için farklı bir anlam taşıyor. Gördüm ki hiçbir emek karşılıksız kalmaz. Bir gün gelir ve siz emeğinizin karşılığını mutlaka alırsınız” dedi. 7 ayrı kategoride ödüllerin dağıtıldığı törende araştırma, inceleme ve kitap Kategorisinde Gurme Kent Gaziantep Mutfağı adlı kitabına birincilik ödülünü alan Tahir Tekin Öztan’a kutlama yağdı. Tahir Tekin Öztan’ı ilk kutlayanlar arasında yer alan Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Adnan Şahin de,ödüllerdeki temel amacın Anadolu mutfağının bilinirliğini artırması ve mutfak algısının her anlamda öne çıkartılması olarak özetlenebileceğini söyledi. Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Belediyesi, Meram Belediyesi, Selçuk Üniversitesi ve Anadolu Halk Mutfağı Derneği organizasyonu ile Konya Dedeman Otel’de gerçekleştirilen törene Konya Vali Vekili Fahri Oluk, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Timurcan Ermiş, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun ablası Ayşe Çalık, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Konya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Çalık, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Çıpan, Hz. Mevlana’nın 22. kuşak torunu ve Uluslararası Mevlana Vakfı Başkan Yardımcısı Esin Çelebi Bayru, Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Adnan Şahin, Tahir Tekin Öztan ile yurt içi ve yurt dışından yemek ve mutfak kültürü alanında tanınmış şefler ile diğer destekçi kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Tahir Tekin Öztan’a En İyi Kitap Ödülü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Ekim 2015 tarihinde saat 15 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tahir Tekin Öztan’a En İyi Kitap Ödülü haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı