Tahir Perek: Ünlü operasyonlar ve sonuçları

Hürriyet Haber
03.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 03.12.2000 - 00:01

Tahir PEREK

SON aylarda medyada ve kamuoyunda büyük yankılar bulan ünlü operasyonlar yapılmıştır.

Yurdumuzda bir şeylerin değişmekte olduğu ve kanunsuz iş yapanların artık yanlarına kár kalmayacağı izlenimi veren bu operasyonlar kamuoyunu rahatlatmakta, gelişmeler heyecanlı bir roman okur ya da bir film seyreder gibi takip edilmektedir.

Bu tip operasyonlar yapmak çok olumlu bir adımdır. Ama sadece bir adımdır. Sonuçta beklenen amaca ulaşmak için daha çok adımlar atmak gerekecektir.

Operasyon yapmak, Emniyet mensupları, savcılık görevlileri ve bunları cazip bir şekilde haber yapan medya mensupları için heyecanlı ve gösterişli bir iştir. Ama asıl işlemler daha sonra gerçekleşecektir.

İşte daha sonra yapılacak işlemlerde bazı kargaşalar yaşanmaktadır.

Şöyle ki:

Operasyonların dayanağı esas itibariyle üç ayrı mevzuata dayanmaktadır.

1. Çıkar amaçlı suç örgütleriyle mücadele mevzuatı,

2. Kara para aklanmasının önlenmesi ile ilgili mevzuat,

3. Vergi kaçakçılığının önlenmesi ile ilgili mevzuat.

Bunlardan sadece vergi kaçakçılığı ile ilgili mevzuat oturmuştur. Hangi şartlarda nelerin yapılacağı bellidir.

Diğer iki mevzuat ise henüz oturmamıştır. Usulleri, esasları net ve açık bir şekilde belirlenmemiş ya da uygulamalar henüz berraklığa kavuşmamıştır. Bu yüzden de zaman zaman büyük kargaşalar, yanlış uygulamalar ve yetki çatışmaları çıkmaktadır. Umarız ki bu kargaşada esas suçlular bir şekilde paçayı kurtarırken, arada bazı suçsuz kişilerin ya da suça alet edilmiş garibanların başlarının yakılması ile kalınmaz.

VERGİ OPERASYONLARI

Vergi ile ilgili operasyonlara gelince;

Zamanlaması ve hedef yerleri iyi ayarlanmış bir operasyon çok önemlidir.

Ancak, asıl önemli olan işlem, operasyonlarla elde edilen delil ya da ipuçları ile vergi inceleme ve araştırmaları yapmak ve vergi kaçakçılığını tespit, ispat ve sağlam raporlara bağlamaktır.

Vergi incelemeleri ve değerlendirmeler düzgün yapılmazsa veya sağlam raporlara bağlanmazsa, yapılan operasyonların hiçbir kıymeti kalmaz.

Son günlerde manşetlere çıkan Orhan Aslıtürk'ün organize ettiği ve yüzlerce firmanın adının karıştığı hayali ihracat ve naylon fatura ile ilgili haberler, yeni bir operasyonla değil, çok daha önce yapılmış olan operasyonlarla başlatılmış ve hesap uzmanlarından kurulu bir ekip tarafından, yüzlerce şirket defteri ve onbinlerce belgenin aylarca tek tek değerlendirilmesi sonucunda düzenlenmiş çok başarılı raporlarla ilgilidir.

Umarız ki aynı bilinçli, kararlı ve dürüst inceleme ve değerlendirmeler diğer mevzuat hükümlerine göre yapılan operasyonlar sonrası çalışmaları yürütecek ilgililer tarafından da gerçekleştirilir ve kanunlara aykırı işlemlerle menfaat sağlayanlar hakettikleri cezalara çarptırılırlar.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı