Tahıl rekoltesi yüz güldürdü

A.A.
21.08.2009 - 10:43 | Son Güncelleme: 21.08.2009 - 10:43

Kurak geçen bir yılın ardından yağışların mevsim normallerinin üzerinde olması, tahılda rekoltenin ve kalitenin yüksek olmasında önemli rol oynayarak, çiftçinin yüzünü güldürdü.

Türkiye'nin önemli tarım bölgelerinden Yozgat'ta, yağışların mevsim normallerinin üzerinde düşmesi nedeniyle “üründe hastalık olabilir” korkusu yaşayan çiftçinin korktuğu başına gelmedi.

Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, yaptığı açıklamada, geçen yıla oranla tahılda yüzde 50 artış olduğuna dikkati çekerek, “Buğday ithalatı yapılmazsa, ürünümüz Türkiye'nin ihtiyacını karşılar” dedi.

Açıkgöz, Akdağmadeni ve Saraykent ilçelerinde hasat döneminin devam ettiğini, bu ilçelerde de ürünün 10-15 gün içerisinde tarladan alınmış olacağını söyledi.

Açıkgöz, şu ana kadar elde edilen üründe, çiftçinin korktuğu gibi ciddi bir “Hastalık” görülmediğini vurgulayarak “Bu yıl geçen yıla göre ortalama yüzde 50 oranında daha fazla, aynı zamanda da kaliteli ürün elde edildi. Verimden son derece memnunuz” diye konuştu.

Ziraat Odası Başkanı Açıkgöz, geçen yıl 48 kuruşa kadar tüccar buğday alırken, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin emanet dışında ürün almadığını hatırlattı. Açıkgöz, bu sene TMO'nun 42 kuruş ile 48 kuruş arasında fiyat verdiğini, tüccarın da 32 kuruştan ürün aldığını kaydetti. Açıkgöz, şöyle konuştu:

“Bu fiyatlar çiftçinin alın terini karşılamıyor. Girdi hesabı yapıldığında, en kötü şartlarda hububatımızın 60 kuruş olması lazım. 55 kuruş da destek veriliyor, 110 kuruş çiftçiyi kurtarır, ayakta kalmasını sağlar. Bu yıl ürün rekoltesinin yüksek olması nedeniyle verilen fiyatlara çiftçimiz ses çıkartmıyor. Ürün beklenenin altında kalmış olsaydı, çiftçi bu fiyatlarla zarar ederdi.”

İsmail Açıkgöz, çiftçinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi'ne borcunun bulunduğunu da kaydederek, “Bu sene Ziraat Bankası borçları bir yıl erteledi.

Ancak, Tarım Kredi Kooperatifleri 'ödenecek' diyor. Çiftçimiz, kooperatif borçlarının da ertelenmesi konusunda bir beklentisi var. Borçlar ertelenirse çiftçimiz rahatlar, tarım ekipmanlarını yenileme, diğer borçlarını ödeme imkanı bulur” dedi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı