Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tahammülsüz bakanlara kötü haber: Üç koltuktan biri kadınların olacak

  Hürriyet Haber
  10 Kasım 2001 - 12:36Son Güncelleme : 10 Kasım 2001 - 12:36

  ‘Erkek erkeğe' yapılan Bakanlar Kurulu toplantıları Devlet Bakanı Kemal Derviş'in 'içini daraltınca' tartışma başladı. Bakanların büyük bölümü beklenen tepkiyi verdi: 'Bizim içimiz açılıyor'. 'First' kadınlar Semra Sezer ve Berna Yılmaz, milletvekili kadınlar, kadın dernekleri Derviş'e destek verdi. Aslında dört yıldır siyasetteki kadın sayısının artması için çalışan bir dernek var: Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (KA.DER). Avrupa Birliği'nden alınan fonla son bir yıldır kadınları 'siyasete hazırlayan' KA.DER, üç bin 50 kadını geleceğin siyasetçisi olarak yetiştirdi.

  Kemal Derviş geçtiğimiz haftaya damgasını vuran isimlerden biri oldu. Siyasetteki kadınların azlığına dikkat çeken Derviş, 'Kabinede kadın bakan olmadığı için içim daralıyor' deyince erkek siyasetçilerin büyük bölümünün 'tepkisini' tüm kadınların 'desteğini' aldı.

  Türkiye'de iş hayatında ağırlıklarını artıran kadınlar siyasette aynı hızda ilerleyemiyor. Parlamentonun yalnızca yüzde 4.6'sı kadın. Bu rakamla dünyada 101'inci sırada geliyoruz.

  Siyasetteki kadın sayısının artması için dört yıldır çalışmalar yapan Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (KA.DER) bu yıl çok önemli bir projeye imza attı. Avrupa Birliği'ne bağlı 'Akdeniz Ülkeleri İşbirliği Komisyonu'ndan (MEDA) yaklaşık 300 bin Euro kredi almayı başaran dernek dokuz ayda üç bin 50 kadına 'Demokrasi ve Eğitim' konusunda seminerler verdi.

  Türkiye'de 18 ilde verilen eğitimlere tüm siyasi partilerden, sivil toplum örgütlerinden, iş dünyasından ve üniversitelerden kadınlar katıldı. Eğitimlerin içeriğinin hazırlanmasında KA.DER ve Ankara Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi ortak çalıştı. Eğitimlerle ilgili altı kitapçık hazırlandı.

  KA.DER Genel Başkanı Ayşe Bilge Dicleli 2001 yılını 'Siyasi Partili Kadınlarla Dayanışma Yılı' ilan ettiklerini söylüyor: ‘‘KA.DER çok farklı partilerden, farklı eğitimlerden gelen ve değişik siyasi görüşlere sahip olan kadınların bir arada bulunduğu bir topluluk. Amacı kadınları siyasette söz sahibi yapmak. Eğitimlerimizi sürdüreceğiz ve kadının siyasetteki görüntüsünü değiştireceğiz.‘‘

  KA.DER'in en önemli misyonlarından biri seçimlerde kadınların temsil oranını 'üçte bir'e çıkarmak; yani ‘‘üç koltuktan birine‘‘ kadınların oturabilmesi. Dicleli ‘‘Kadınlar neyi nasıl değiştireceklerini öğrenip uygulamazlarsa ataerkil toplum böyle devam edecek‘‘ diyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı