Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Taha Akyol: Tahliyeler devam etmeli

  Hürriyet Haber
  13 Temmuz 2012 - 16:50Son Güncelleme : 13 Temmuz 2012 - 18:06

  Hürriyet Dünyası yazarlarından Taha Akyol, KCK ve Profesör Büşra Ersanlı'nın tahliyesini yorumladı. Akyol'a göre tahliyeler devam edecek.

  - Balyoz, ODA TV gibi birçok davada tahliye taleplerinin reddedilip, KCK'de Prof. Ersanlı'nın serbest bırakılmasını nasıl buluyorsunuz?

  Bilhassa Prof. Ersanlı olmak üzere tahliye kararlarını isabetli buluyorum. Üçüncü Yargı Paketi’nin doğru uygulanmasıdır bu tahliyeler. Ben Oda TV ve Balyoz’da da bazı tahliyeler bekliyordum. Önümüzdeki günlerde, Ergenekon’dan tutuklu milletvekillerinin ve İlker Başbuğ gibi isimlerin tahliye edilmesini bekliyorum. Hukuken böyle düşünüyorum: Deliller tamamen toplanmıştır. Kaçmaları söz konusu değildir. Dosyalardaki durumları, bugün tahliye edilen KCK sanıklarından daha kötü değil, hatta bazıları daha iyi, yani tahliyeyi daha bir hak etmiş durumdalar.

     
  - Büşra Hoca'nın serbest bırakılması, binlerce sanığı olan KCK davasını nasıl etkiler?

  Doğrudan etkileyeceğini sanmıyorum. Her dosya farklı olduğu için bütün sanıklar hakkında bir  genellemeden sakınmak lazım. Büşra Hoca’nın konumu “örgütçülük” ve “eylemcilik” niteliğinde değildi zaten, tutuklanması tuhaftı. Ancak şöyle düşünebiliriz: Üçüncü Yargı Paketi’nin getirdiği özgürlükçü bakış, KCK davlarında da artık etkili olacaktır. Ben baştan beri Üçüncü Yargı Paketi’nin olumlu sonuçlar vereceğini umuyorum.      

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı