Eğitim Haberleri

  Tadilatı yetişmeyen okulda eğitim bir hafta sonra başlayacak

  AA-DHA
  17.09.2013 - 10:10 | Son Güncelleme:

  Kaynaşlı ilçesinde, 1999 Düzce depremi sonrası hasar bulunan bir okulun tekrar eğitime açılması için başlatılan çalışma yetişmeyince okulda eğitimin bir hafta sonra başlamasına karar verildi.

  12 Kasım Düzce depremi sonrası yapılan inceleme de hasarlı olduğu tespit edilen ve eğitime kapatılan Doğanlı Eşref Taşhan İlköğretim Okulu'nun tekrar eğitime açılması için güçlendirme çalışması yapıldı. Yaz sezonu boyunca yapılan yoğun çalışmalar yeni eğitim sezonuna yetişmeyince okula gelen öğrenciler sınıflarında masa olmaması nedeniyle eğitim alamadı.

  Velilerin tepki göstermesi üzerine okulda inceleme yapan İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yazıcı, Düzce Valisi Ali İhsan Su'nun okulda eğitime 1 hafta geç başlayacaklarını söyledi. Okuldaki çalışmaların bir haftada tamamlanacağını belirten Yazıcı, "Şu andan itibaren bir hafta boyunca birebir konuyla yakından ilgileneceğiz. Biz şu anda işimize bakacağız. Önümüzdeki hafta için burası tamamlanacak, eksiği kalmayacak. Bugün itibariyle veliliere bilgilendirme yapılacak" dedi.

  Yazıcı ile okulda incelemelerde bulunan AK Parti İl Başkanı Metin Kaşıkoğlu da, velilerden gelen şikayet üzerine okulda inceleme yaptıklarını, okul müdüründen bilgi aldıklarını belirtti. Okulda yaptıkları incelemelerin ardından binada fiziki anlamda deprem sonrası güçlendirmeye ihtiyaç olduğunu belirten Kaşıkoğlu, "Dışarıdan baktığınızda her şey yolundaymış gibi gözüküyor. Ama 2013-2014 eğitim öğretim yılının başlamış olduğu bugün itibariyle işlemlerin bitirilmeden bugün sanki okula başlanacakmış gibi velilerle irtibata geçilmemesi bize göre de bir eksiklik. O yüzden tüm velilerden kamuoyu adına özür dilemek gerekir. Burada bir haftalık sıkı bir çalışmayla bir takım tedbirlerin alınması suretiyle ideale yakın anlamda okulun hizmete girmesi sağlanacaktır" dedi.

  Vali Su'nun ve Milli Eğitim Müdürü Yazıcı'nın konuya önem verdiğini sözlerine ekleyen Kaşıkoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:
  "Vali beyin ve müdürümüzün konuya gösterdiği hassasiyet ile bu okulda eğitim bir hafta ertelenmiş oldu. Bir hafta içerisinde de sıkı bir çalışmayla, eksikliklerin tamamen giderilmesiyle öğrencilerin daha iyi şartlarda eğitim görmeleri sağlanacaktır. Okulun bitmeden hizmete açılması bir eksikliktir. Biter diye tahmin edilmiş. Bazı arkadaşlarımız sponsor olmuş. Devletin projesi doğrultusunda olmayan bazı tefrişat noktasında işi üstlenen arkadaşların zamanında hareket edememeleri bu durumun yaşanmasına sebep oldu."

  Yeni eğitim öğretim sezonuna 1 hafta geç başlanacak olan okulda, tadilatların tamamlanmasının ardından velilere bilgi verileceği belirtildi.

  Okul açıldı, tadilattaki tuvaletler açılamadı

  Öte yandan Bursa'nın merkez Yıldırım İlçesi'nde 2 bin 500 öğrencinin eğitim- öğretim gördüğü Üstün Üründül İlk ve Orta Okulu'nda tuvaletlerdeki tadilatın bitmediğini gören öğrenciler şaşkına döndü. İnşaat nedeniyle öğrenciler ders aralarında tuvalete gidemedi. Türk Eğitim- Sen Bursa Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün plansız tadilatları nedeni ile binlerce öğrencinin mağdur olduğunu söyledi. 2013- 2014 eğitim- öğretim yılının başlamasıyla birlikte okullarda yaşanan eksiklikler ortaya çıkmaya başladı. Yıldırım İlçesi'nde bulunan Üstün Üründül İlk ve Orta Okulu'nda 2 bin 500 öğrencinin kullandığı tuvaletlerin tadilatta olmasına tepki gösteren Türk Eğitim- Sen Bursa Şubesi okul önünde basın açıklaması yaptı. Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ilk günden sınıfta kaldığını söyleyen Türk Eğitim- Sen Bursa Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu, Bursa'da 20'nin üzerinde okulun sorunlarla eğitim- öğretime başladığını belirtti. Yıldırım İlçesi'nde bulunan Üstün Üründül İlk ve Orta Okulu'nda 2 bin 500 öğrencinin devam ettiğini ve okulun tuvaletlerinin tadilat nedeniyle kullanılamadığını öne süren Türkoğlu, "İl Milli Eğitim Müdürlüğü yazı boş boş geçirdiği ve plansız tadilatlar yaptığı için binlerce öğrenci mağdur oldu. Yıldırım İlçesi'ndeki üç okula kayıt yapıldı. Ancak bu okulların inşaatı ile ilgili sorunlar yaşandığı için kayıt olan öğrenciler okula başlayamadı. Tayini çıkan öğretmenlerin ne yapacağı belli değil" dedi.

  Sınıflar 50 kişilik

  Bursa'nın dezavantajlı bölgesi olan Yıldırım'da bazı okullarda sınıfların 50 kişinin üzerine çıktığını iddia eden Türkoğlu, "50'nin üzerinde sınıflar, inşaat halindeki okullar, öğretmen eksiği ile eğitim ve öğretimin kalitesi Bangladeş'in altına indi. Bursa'da 4 bin 600 öğretmen, 7 bin derslik ihtiyacı bulunuyor " diye konuştu.

  Bitmeyen okul onarımına velilerden tepki

  Erzurum Atatürk Anadolu Lisesi'nde okuyan 840 öğrenci, okuldaki onarımın bitirilmemesi yüzünden bir ay başka okullarda eğitim almasına veliler tarafından tepki gösterildi.

  Merkez Yakutiye İlçesi'nde 4 bloktan oluşan, 33 derslikli Atatürk Anadolu Lisesi'nde geçtiğimiz dönem karneler dağıtılmadan önce 120 günde inşaatın bitirilmesi koşulu ile ihale edildi. 10 Haziran'da tadilat başlatıldı. Güçlendirme ve mantolama da yapılan okul, eğitim- öğretimin başladığı 16 Eylül'e yetiştirilemedi. Liseye gelen öğrenciler, gördükleri manzara karşısında şaşırdı. Okulun tadilatta olduğu için yaklaşık bir ay başka okullarda eğitim - öğretime devam edeceklerini öğrenen öğrenci velileri olaya tepki gösterdi. Veliler, "Okulda karne dağıtılırken çalışmalar başlatılmıştı. Koca bir tatil bitti ancak okulun inşaatı bitmemiş. Okul tadilatta olduğu için öğrenciler en az bir ay kilometrelerce uzaktaki okula gidecek. Bu nedenle hiç hesapta olmayan masraf çıkacak" dedi.
  Okul yetkilileri ise tadilatın bitirilmesi için büyük çaba sarf ettiklerini belirterek, "Okul harabeye dönmüştü. Tepeden tırnağa yenilenen okulun tadilatı bitene kadar öğrenciler Atatürk ve Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nde eğitim- öğretim görecek. Müteahhit henüz 120 iş gününü tamamlamadığı için gecikme diye bir şey söz konusu değil" diye konuştu.

  Sakarya’da mağdur olan öğrenciler

  Sakarya'nın Hendek İlçesi'ne bağlı Uzuncaorman Köyü'nde, yapımı süren Murat Nişancı Ortaokulu'na öğrenci kaydı yapılınca, öğrenciler ve veliler perişan oldu. İki gündür okula giden öğrenciler ve velileri öğretmen ataması yapılmayan, sınıflarında sıra bulunmayan okulda ne yapacaklarını şaşırdı.

  Hendek İlçesi Uzuncaorman Köyü Kargalıhanbaba Mahallesi'nde yapımına 2011 yılında başlanan ortaokul binasının kaba inşaatı geçen ay tamamlandı. Okulun bölgesinde bulunan köylerde oturan çocukların da, bu eğitim- öğretim yılı için okula kayıtları da merkezi sistemle yapıldı.
  Okulların açıldığı dün okula giden öğrenciler, henüz inşaat halinde olan okulda sınıflarda sıra, masa, yazı tahtası olmadığını görünce şoke oldu. Yetkililerin biran önce olaya müdahale etmesi gerektiğini söyleyen bir öğrenci velisi, "Okulda hiçbir icraat yok. Şu an çocukların hepsi evde. Geleni geri çeviriyorlar. Öğretmen ataması yapılmamış. Sıra masa ve sandalye yok. Bodrum katını su basmış. Bir ayda bitecek bir iş değil bu" dedi.

  Öğrenci velisi Mine Çengel de, bütün köy halkının mağdur olduğunu belirterek, "Bu okulda hiçbir şey yok. Servis, öğretmen yok. Yemekhane, kütüphane yok. Yıllarca bekledik, bugün geldik çocuklarımız tozun toprağın içinde kaldı. Okul müdürü de bir şey bilmediğini söylüyor. 1 ayı bulabileceğini söylüyorlar. Çocukların bir an önce derse başlaması gerekiyor" diye tepkisini dile getirdi.

  Ufak tefek sıkıntılar olabilir

  Hendek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise bitmeyen okula öğrenci kaydedilmesiyle ilgili olarak gazetecilere, "Burası yeni bir okul. Ufak tefek sıkıntılar olabilir. Öğretmen görevlendirmeleri yapıldı. Bu konuda bize yardımcı olup, bu olayı büyütmezseniz seviniriz" diye açıklama yaptı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı