Dünya Haberleri

  Tacizciler bahane ırkçılar sahnede

  hurriyet.com.tr
  09.01.2016 - 16:51 | Son Güncelleme:

  Almanya'nın Köln kentinde yapılan yılbaşı kutlamaları sırasında mülteci olduğu iddia edilen kişilerin karıştığı cinsel taciz vakaları, ırkçılara yeni malzeme oldu.

  Bugün Köln'de aşırı sağcı PEGIDA hareketinin yüzlerce üyesi yürüyüş yaptı. Taciz vakalarının yabancı düşmanlığını körükleyip ırkçılığı hortlatmasından endişe ediliyor.

  Bugünkü gösteride açılan pankartlarda mültecilerin "tecavüzcü" olduğu iddia edildi, Almanya'nın geçen yıl kabul ettiği 1.1 milyon sığınmacıyı "atması" çağrısı yapıldı.

  Tacizciler bahane ırkçılar sahnede

  Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Köln Mülteciler İdaresi Başkanı Henriette Reker de göstericilerin hedefindeydi. AFP'ye konuşan Christiane adlı dört çocuk annesi bir gösterici, "Merkel ve Rekel, siz de kadınsınız. Nerede dayanışmanız" dedi.

  Tacizciler bahane ırkçılar sahnede

  Merkel, suç işleyen sığınmacıların ülkeden sınır dışı edilebilmesini kolaylaştırmaya yönelik yasa değişikliği yapılabileceğini açıklamıştı.

  Merkel: Göçmenler sınır dışı edilebilirMerkel: Göçmenler sınır dışı edilebilir

  31 Aralık'ın son saatlerinde yılbaşı kutlamaları sırasında tren istasyonunun önündeki kalabalık bir erkek grubu 100'den fazla kadına tacizde bulunmuştu.

  Köln polisi kendilerine 170 şikâyet başvurusunun geldiğini, bunların 117'sinin cinsel saldırı iddialarıyla ilgili olduğunu açıklamıştı.

  Tacizciler bahane ırkçılar sahnede

  İçişleri Bakanı sözcüsü Tobias Plater federal polisin verileri üzerinden zanlılarla ilgili bilgi verirken, "Adları belirlenen 31 şüpheliden 18'i sığınmacı statüsüne sahip" dedi.

  Tacizciler bahane ırkçılar sahnede

  PEGIDA protestosuna yakın bir noktada sol görüşlü göstericiler de "Irkçılığa geçit yok. Naziler dışarı" sloganları attılar.

  Geçmişi 2 yıldan kısa olan ve bir Facebook grubu olarak başlayan PEGIDA hareketi Alman aşırı sağ siyasetinde hızla yükselmişti. Kurucusu Lutz Bachmann'ın Hitler kılığında bir fotoğraf çektirdiğinin ortaya çıkmasının ardından hareketin hızı kesilmişti.

  Tacizciler bahane ırkçılar sahnede

  Almanya'ya yönelik mülteci akınıyla birlikte PEGIDA yeniden destek kazanmaya başladı.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı