Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tacizci profesöre ihraç

  Hürriyet Haber
  29 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 29 Nisan 1998 - 00:01

  Fen Fakültesi'ndeki diğer 3 profesörle birlikte öğrencilere ‘cinsel taciz ve ahlaksız teklif’te bulundukları iddiasıyla hakkında soruşturma açılan Prof. Dr. Aslan Eroğlu'nun öğretim üyeliğinden ihracı istendi. Ege Üniversitesi Rektörlüğü'nün bu başvurusu YÖK tarafından incelemeye alındı.

  Ege Üniversitesi Rektörlüğü, Fen Fakültesi'nde 4 profesör hakkında ‘cinsel taciz ve ahlaksız teklif’ iddialarıyla açılan soruşturmayı tamamladı. Rektörlük, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na (YÖK) başvurarak, Prof. Dr. Aslan Eroğlu'nun öğretim üyeliğinden çıkarılmasını teklif etti.

  Konuyu incelemeye alan YÖK Yüksek Disiplin Kurulu'na yazılı savunma göndererek, ihraç istemine itiraz eden Prof. Dr. Aslan Eroğlu, bir tatil köyünde kız öğrencisiyle öğretim üyesine yakışmayacak davranışlar içinde olduğu iddiasıyla açılan ilk soruşturmadan maaş kesim cezası aldığını hatırlattı. Savunmada, aynı iddialar üzerine aynı ihbarcılar ve aynı tanıklar kullanılarak ikinci kez soruşturma açıldığı ve en ağır cezanın verilmeye çalışıldığı öne sürüldü. Aynı konuda ikinci soruşturma ve ceza isteminin hukuka aykırı olduğu savunulan itirazda, ‘komplo’ iddiası tekrarlandı. Adı, Eroğlu ile aşk skandalına karışan öğrenci F.U.'nun annesi noter kanalıyla ifade verdi. Öğrenci annesi G.U., ifadesinde Eroğlu'ndan kızıyla ilgilenmesini kendisinin istediğini belirtti. YÖK, Eroğlu'nun tanıklarının bazılarından da yazılı ifade aldı. Gözler YÖK'ün vereceği karara çevrildi. Rektörlük, soruşturması tamamlanan botanik profesörleri Salih Oflaz, Kamil Yürekli ve Mehmet Pirdal'la ilgili daha sonra açıklama yapılacağını bildirdi.

  Fen Fakültesi'nde bir kız öğrenciyle babasının, fizik profesörü Aslan Eroğlu ile afla geri dönen F.U. adlı öğrencinin Seferihisar Teos Tatil Köyü'nde hoca-öğrenci ilişkisine yakışmayacak davranışlar içinde bulundukları iddiasıyla Rektör Prof.Dr. Refet Saygılı'ya şikâyet etmesiyle olay ortaya çıkmıştı. Daha önce de öğrencilerine ahlaksız teklifte bulunduğu iddiasıyla bölüm başkanlığı görevinden alınan Eroğlu hakkında soruşturma açıldı. Soruşturma sonucu Eroğlu suçlu bulundu. Bu sırada, Biyoloji Bölümü'nden bazı öğretim üyeleriyle kız öğrenciler, Prof.Dr. Saygılı'ya giderek, sadece fizikçi değil, 3 botanik profesörünün çapkınlıkları, ahlaksız teklifleri konusunda iddialar ortaya attı. İhbarcılar yazılı ifadelerinde, Eroğlu'nun, botanik profesörleri Salih Oflaz, Kamil Yürekli ve Mehmet Pirdal'la okula afla dönen beklemeli öğrenci F.U.'ya Bornova'da ev tuttuklarını iddia etti. Eroğlu'nun bu evin tutulmasında öğrencilere kefil olduğu ortaya çıktı.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı