Ege Haberleri

EGE

  Taciz ve tecavüz iddiaları protesto edildi

  Yusuf YAVUZ / İZMİR, (DHA)
  21.09.2013 - 10:35 | Son Güncelleme:

  İZMİR Kadın Platformu üyeleri, ‘Polis fuhuş yap, onurlu yaşa' sloganları atarak karakolarda yaşandığı ileri sürülen taciz ve tecavüz iddialarına karşı protesto yürüyüşü düzenledi.

  İzmir Kadın Platformu üyesi grup, dün akşam saat 19.00'da Alsancak İskele önünde toplandı.

  Gruptaki kadınlar ‘Tecavüzcü polisler yargılansın' pankartı taşıdı.

  Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nden geçen grup üyleri, ‘Erkek vuruyor, devlet koruyor', 'Devlet elini bedenimden çek' ve 'Polis fuhuş yap onurlu yaşa' sloganları eşliğinde Kantar Polis Merkezi önüne kadar yürüdü.

  Burada grup adına basın açıklamasını yapan Jülide Aslan “Can ve mal güvenliğimizi tehlikeye düştüğünde sakın polisi aramayın. Çünkü karkolda taciz var, tecavüz var. Bedenelerimizi savaşlarda fethedilmesi gereken son kaleler olarak gören erkek devlet zihniyeti, taciz ve tecavüz ile kadınlık kimliklerimize ve bedenlerimize tahakkümü her geçen gün artmaktadır. Bunu 26 Mart'ta Adana'da 16 yaşındaki H.P.'nin, 30 Ağustos'ta İstanbul'da R.T.'nin ve isimsiz birçok kadının karakolda yaşadıkları ve Gezi olaylarında polislerin yaptığı uygulmalarla bu olaylar gün yüzüne çıktı. Bugün burada ne Mücella Yapıcı, ne Eylem K'ya ne H.P'ye ne de R.T.'ye yapılanlar asla hafızlardan silinmeyecek. Erkek hegemonyasının bedenlerimize yöneltiği cinsel saldırı ve tecavüzü karşı ne onurumuzu kırılıyor, ne utanıyoruz, ne de yüzümüz yere eğiliyor. Başımız dik ve onurlu bir şekilde mücadele edeceğiz” dedi.

  Grup basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı