Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tacikistan Cumhurbaşkanı Azerbaycan'da

  AA
  12.07.2012 - 15:23 | Son Güncelleme:

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman'ı kabul etti.

  Azertac ajansının haberine göre, Cumhurbaşkanlığı sarayında yapılan resmi karşılama töreni ardından iki ülke cumhurbaşkanları arasında ikili görüşme yapıldı.

  Görüşmede, Azerbaycan-Tacikistan arasındaki dostane ilişkiden duyulan memnuniyet dile getirilerek, karşılıklı ilişkilerin daha da geliştirilmesi için iyi bir potansiyelin olduğu, İmamali Rahman'ın Azerbaycan ziyaretinin, iki ülke ilişkilerinin daha da güçlenmesine katkı sağlayacağının vurgulandığı bildirildi.

  İkili görüşmenin ardından yapılan heyetler arası görüşmede konuşma yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Tacikistanı dost ve kardeş ülke olarak kabul ettiklerini kaydetti. Uluslararası arenada iki ülkenin birbirini desteklediğini belirten Aliyev, "İşbirliğimizi bundan sonra da devam ettireceğimizi ümit ediyorum. Sizin seferiniz ilişkilerimiz için büyük önem arz etmektedir. İnanıyorum ki, bu ziyaret ilişkilerimizin ilerlemesi hızlandıracak ve gelecekte ülkelerimiz ve halklarımızın refahı adına iki dost ve kardeş ülke gibi aktif ilişkiler içerisinde olacağız" diye konuştu.

  Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman da Azerbaycan ile ilişkilerin ilerlemesine önem verdiklerini bildirdi. Azerbaycan ve Tacikistan'ın bir çok alanda işbirliği yaptığının söyleyen Rahman, "BM, AGİT, BDT, İslam İşbirliği Örgütü, Ekonomik Kalkınma Teşkilatı gibi uluslararası ve bölgesel kurumlara da üye olan ülkelerimizin çıkarları, menfaatleri aynıdır. Bu birlikteliğimizi ortak proje ve programların yapılması ile daha da güçlendirmeliyiz" dedi.

  Görüşme sonrasında Tacikistan ve Azerbaycan arasında eğitim, spor, tarım ve telif hakları konusunda anlaşmalar imzalandı. İmza töreninin ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İmamali Rahman'a "Haydar Aliyev" madalyası, İmamali Rahman da İlham Aliyev'e "İsmoili Somoni" madalyası takdim etti.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı