Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tabu yıkan regl kutlaması

  Hürriyet Haber
  18 Ekim 2008 - 11:40Son Güncelleme : 18 Ekim 2008 - 16:17

  Anne, kızının regl oluşunu düğünle kutlama kararı aldı. Gece için de özel davetiye bastırdı.

  Psikolog Şule A., 12 yaşındaki kızı E.'nin regl oluşunu kutlamaya karar verdi. Kızı için bir gece düzenleme kararı aldı. Üstelik bir de davetiye bastırdı.  Şule A.'nın fikrini kızı saçma buldu. Kocası eşini protesto etmek için geceye katılmama kararı aldı. Şule A'nın en büyük hayali birilerinin kendisini örnek alması.

   

  Takvim Gazetesi'nden Nergis Demirkaya'nın haberine göre, 'önyargıları yıkmak istiyorum' diyen görme engelli anne, 12 yaşındaki kızının genç kızlığa adımı olan ilk regliyi, vereceği davetle kutlayacak.

   

  Psikolog anne, Türkiye'nin ayıbını rafa kaldırmaya hazırlanıyor. Türk toplumunun 'ayıp söylenmez' dediği kız çocuklarının ergenliğe ilk adımı olan regliyi, Ankaralı anne verdiği davetle kutlayacak. Tepkilere kulaklarını tıkayan ve "Önyargıları yıkmak istiyorum" diyen Şule A., ilköğretim 7. sınıf öğrencisi olan kızının ilk reglini kutlamak için bir restoranda davet veriyor.

   

  KIZI ÖNCE SAÇMA BULDU!

   

  Kutlama törenine kendisinin ve kızının arkadaşlarını çağıran anne, davetiyeye kendinin, eşinin ve büyük kızının adını da yazdırmış. "Beni feminist olarak görebilirsiniz" diyen Şule A., "Erkek çocuğunda her şey kutlanıyor. Kız çocuğuna ise doğunca ve evlenince kutlama yapılıyor. Bu kadar eşitsizlik niye. Neden regli kutlamayalım" diye konuştu. Kızının önceleri "saçma" diyerek bu fikre karşı çıktığını belirten anne, daha sonra arkadaşlarının gelmek istediğini öğrenince heyecanlandığını ve kutlamayı kabul ettiğini söyledi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı