« Hürriyet.com.tr

Tablo değil gerçek

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan ve sanayileşmenin hızla arttığı Çin’de, yenilenebilir enerji altyapısının yeterince güçlenmemesi çok büyük bir çevre kirliliğine neden oluyor.

Hürriyet Planet
X

Çin’de yaşanan çevre kirliliğinin ne kadar ciddi bir boyuta geldiğini gösteren en büyük örneklerden biri Jiangsu eyaletindeki Taihu Gölü.

 

GÖRENLERİ ŞOKE EDEN TAİHU GÖLÜ / FOTO GALERİ

 

Yixing kentinde bulunan göl, etrafına kurulan çok sayıdaki fabrikanın atıklarını boşaltması nedeniyle korkunç bir hal almış durumda. Zehirli atıklar nedeniyle tamamen çöp ve yosunların kapladığı göl, yemyeşil bir renge büründü.

 

Yıllardan beri gölün civarındaki fabrikaların çevreye gereken önemi vermesi için mücadele eden aktivist Wu Lihong, Taihu Gölü’nde yaşanan çevre felaketine dikkat çekmeye çalışan az sayıdaki kişiden biri.

 

Bir zamanlar Çin’in en temiz göllerinden biri olan Taihu, bugün üzerini zehirli atık katmanının örttüğü ve kahverengi balonların püskürdüğü bir bulamaç halinde. Wu, ömrünün 20 senesini bu nehir için mücadele ederek harcamış.

 

Üç yıl hapis yatmayı bile göze alan çevreci aktivist, çabalarına rağmen Taihu’nun 20 yıl önceki haline dönemeyeceğini biliyor.

Kaynak: Hürriyet Planet

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
170 yıl sonra bulunan batık
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Trakya'nın can damarı: Edirne
Kültür&SanatKültür&Sanat
Artvin’de sıra dışı kütüphane mimarisi
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Longozun sonbahardaki güzelliği havadan görüntülendi
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Çölün tam ortasında 2000 yıllık göl!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Herkül ve Amazon Kadınlarının adası: Giresun Adası