Gündem Haberleri

  Tabiplerden acil çağrı: Ölümler olacak

  Hürriyet Haber
  02.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) şube temsilcileri ve Türk Tabipler Birliği (TTB), ölüm orucuna dönüşen açlık grevlerinin ''insan sağlığı ve yaşamı'' açısından kritik bir döneme girdiğine dikkati çekerek, yetkilileri uyardılar. Yakında ölümlerin olacağı vurgulanan Tabipler Birliği'nin acil çağrı metninde, "Eylemlerin doğruluğunu yanlışlığını tartışma zamanı değil. Yarın çok geç olabilir" denildi.

  TİHV Şube Temsilcilerinin, vakfın genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, İzmir Şube Temsilcisi Alp Ayan, 18 cezaevinde toplam 1000 tutuklu ve hükümlünün başlattığı, halen 137 kişinin sürdürdüğü açlık grevinin 44. gününe ulaştığını bildirerek, Türkiye'de son 20 yılda ölüm orucuna giren 27 kişinin yaşamını yitirdiğine dikkati çekti.

  ''İnsan sağlığı ve yaşamı'' açısından kritik bir döneme girildiğini belirten Ayan, Adalet, İçişleri ve Sağlık bakanlıklarının açlık grevcilerine müdahaleyi ve zorla beslenmelerini öngören ''üçlü protokolünü'' eleştirdi. Hastanın istemi dışında ağızdan ya da serum yoluyla yapılacak zorla beslemenin, genel durumu kötüleşmiş kişilerin yaşamını yitirmesine yol açacağını belirten Ayan, yetkilileri böylesi bir girişime başvurmamaları konusunda uyardı.

  Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi de cezaevlerindeki ölüm oruçları için ''Acil Çağrı Metni'' yayımladı.

  Çeşitli cezaevlerindeki bazı tutuklu ve hükümlülerin ölüm oruçlarının üzüntü ile izlendiği ifade edilen çağrı metninde, ''İnsan sağlığı ve yaşamının söz konusu olduğu bugün, açlık grevi yapan tutuklu ve hükümlülerin bu tercihlerinin doğruluğu veya yanlışlığı üzerine tartışma zamanı değil, açlık grevlerine yol açan ortamların insanı merkez alan bir şekilde düzeltilebilmesi için hemen adım atma zamanıdır. Yarın çok geç olacaktır'' denildi.

  Çağrı metninde ölüm orucu yapan tutuklu ve hükümlülülere de seslenilerek, Tabip odaları tarafından oluşturulan izleme komitelerinin muayenesine izin verilmesi istendi. Çağrı metninde, kişinin istememesi durumunda ölüm orucuna müdahale edilmemesi gerektiğine ilişkin uluslararası karineye ilişkin hekim belgeleriyle örnekler verildi.

  İnsan Hakları Komisyonu ölüm oruçlarına ilgisiz
  F tipi protestosuna gözaltı
  DİSK'ten Adalet bakanlığı'na mektup
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı