Tabanlıoğlu tasarladı, Selçuklu ‘kültür’e 50 milyon lira yatırıyor

Mert TEMİZKAN
27.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kültür merkezi projelerinin şehir hayatına önemli katkılar sağladığına dikkat çeken Tabanlıoğlu Mimarlık ortaklarından Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, “Konya Selçuklu’da 50 milyon TL’lik kültür merkezi projesi diğer belediyelere de örnek olmalı. Yurtdışından kamu kurulaşlarından gelen talepleri karşılıyorduk. İstanbul’da Fatih Belediyesi için yaptığımız kültür merkezini Konya Selçuklu’da da duymuşlar. Şimdi sıra burada. Tamamen ‘Konyalı’ bir proje olacak” diye konuştu.

Birleşme noktası

Tabanlıoğlu Mimarlık ortaklarından Murat Tabanlıoğlu, Türkiye’de insanların buluşma noktalarının alışveriş merkezleri (AVM) olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Türkiye’de yapımlarına devam edilen AVM’ler bu görevi üstleniyor. Avrupa’da böyle değil. Viyana’da insanlar hâlâ opera önünde buluşuyor. Türkiye’de de insanlar AVM’ler ya da otellerin önünde değil, kültür merkezleri önünde buluşmalı.”

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da “İstanbul’dan bakıldığında Konya, taşra gibi gözüküyor. Sadece İstanbul’u marka şehir yaparak dünyada kendimizi tanıtamayız. Konya, Kayseri, Gaziantep de var. Konya, kültür turizminde büyük potansiyel taşıyor. Yılda 2 milyon turist geliyor. Hızlı tren ile birlikte yerli turistte de ciddi patlama yaşadık” dedi.

Babamın istediğini Selçuklu’ya yaptık

MURAT Tabanlıoğlu, Selçuklu Kültür Merkezi için “İnsanların 365 gün vakit geçirebilecekleri bir mekan olsun istedik. Babam da Atatürk Kültür Merkezi için sadece opera ve bale salonu içeriğini reddedetmişti” dedi.

Çok bina ile çok hata yapılıyor

MELKAN Gürsel Tabanlıoğlu, “Lüzumsuz binalar yapılıyor. Konut patlaması söz konusu. Dubai’de insanlar çölün üzerine bambaşka bir dünya inşa ettiler. Hem iyi hem kötü bir örnek. İstanbul için de aynı tehlikeyi görüyoruz. Dubai toparlanma sürecine girdi. Hatalarını anlayıp süreci yavaşlattı. İstanbul’daki gayrimenkul piyasası da kendini toparlamalı” dedi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı