Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Syriza'nın vaatleri CHP'nin seçim bildirgesinde

  Zeynep GÜRCANLI
  26 Ocak 2015 - 14:04Son Güncelleme : 26 Ocak 2015 - 14:55

  Yunanistan'da radikal sol hareket SYRIZA'ya seçim kazandıran vaatleri arasında en çok öne çıkanlar, yoksulluk sınırı altında yaşayanlara elektrik ve ısınma hizmetinin ücretsiz verileceği idi. Ayrıca SYRIZA yoksullara gıda ve kira desteği de vaadetti. CHP'nin de üç yıl önce TBMM'ye verdiği kanun teklifleri ile yoksullardan elektrik ve su parasının alınmamasını, yoksulluk sınırı altında yaşayanlardan belediyelerin yol, kaldırım, onarım gibi harcamalara da katkı payı almaması için kanun teklifi verdiği ortaya çıktı.

  CHP'Lİ TANRIKULU: "KANUN TEKLİFİ VERDİK, GÜNDEME BİLE ALMADIRMADILAR..."

  Syrizanın vaatleri CHPnin seçim bildirgesindeTBMM'ye sunulan kanun tekliflerinde imzası bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Hürriyet'e yaptığı açıklamada tekliflerin yaklaşık üç yıl kadar önce verildiğini söyledi.

  Milletvekili olmadan önce Diyarbakır Baro Başkanı olarak görev yaptığını, o dönemde yaklaşık 7 bin kişinin elektrik borcu nedeniyle mahkemelik olduğunu anlatan Tanrıkulu, şöyle devam etti;
  "Vekil olur olmaz, bu konuya eğildim. Elektrik Mühendisleri Odası ile temasa geçerek, bir evin, bir evde yaşayan çekirdek bir ailenin asgari elektrik harcamasının ne kadar olabileceğinin hesaplanmasını istedim. Elektrikli aletlerin en az olduğu ve çok az sayıda lambanın hesaplandığı bu hesabın sonunda da ortaya çıkan elektrik harcamasını 'yoksulluk sınırı' olarak belirleyerek, kanun teklifi verdim. Elektrik harcaması bu miktarın altında olanların zaten yoksulluk sınırı altında olduklarından, elektrik parası ödememelerine ilişkin bir kanun teklifi verdim."

  Tanrıkulu, ancak teklifinin AK Partililer'in engellemesi nedeniyle gündeme bile alınmadığını söyledi.

  "SEÇİM BİLDİRGEMİZDE OLACAK"

  Tanrıkulu, Yunanistan'da SYRIZA'nın benzer vaatlerde bulunduğunu hatırlatarak, "CHP olarak biz de yoksulluk sınırı altında yaşayanların elektrik ve suyla ilgili harcamalarının devletçe karşılanmasını teklif ettik. Bu yasama döneminde bunu geçirmek mümkün değil. Ancak bu teklifi seçim bildirgemize koyuyoruz ve seçim sonrası için hazırladığımız hükümet programımıza da dahil ediyoruz" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı