Dünya Haberleri

DÜNYA

  Syriza, geniş yetkili dört yeni "süper bakanlık" kuracak

  AA
  27 Ocak 2015 - 13:15Son Güncelleme : 27 Ocak 2015 - 16:54

  Yunanistan'da erken genel seçimlerin ardından Radikal Sol İttifak'ın (Syriza) oluşturacağı yeni hükümette geniş yetkilere sahip dört "süper bakanlık" kurulacağı açıklandı.

  Yunanistan'da bazı bakanlıkların iptalini veya birleştirilmesini öngören Cumhurbaşkanı kararnamesi Danıştay'a sunuldu. Kararnamede, yeni kurulacak dört "süper bakanlık" yer alıyor. Bu bakanlıklara geniş yetkiler verileceği belirtiliyor.

  Syriza, geniş yetkili dört yeni süper bakanlık kuracak SYRİZA'NIN VAATLERİ

  Buna göre, İçişleri, İdari Reform ve e-Devlet Bakanlığı, Kamu Güvenliği ve Makedonya Trakya Bakanlıklarının birleştirilmesiyle "İçişleri ve Yeniden Yapılandırma Bakanlığı" oluşturulacak.

  Kalkınma ve Rekabet, Deniz-Ticaret, Turizm, Altyapı ve Ulaştırma Bakanlıkları birleştirilerek "Denizcilik, Altyapı ve Turizm Bakanlığı" kurulacak.

  Çevre, Enerji, İklim Değişikliği, Tarım ve Gıda, Kalkınma ve Rekabet Bakanlıklarının birleşmesiyle "Üretim Yapılandırma, Çevre ve Enerji Bakanlığı" ortaya çıkacak. Ayrıca Kültür, Spor, Eğitim ve Din İşleri Bakanlıkları birleşerek "Kültür, Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı" olacak.

  Aynı kararnamede, Sağlık Bakanlığı'nın adı "Sağlık ve Sosyal Sigorta Bakanlığı" olarak değişirken, Çalışma ve Sosyal Sigorta Bakanlığı ise "Çalışma ve Sosyal Dayanışma Bakanlığı" adı altında çalışmalarına devam edecek.

  Syriza, geniş yetkili dört yeni süper bakanlık kuracak Uzmanlara göre Yunanistan’daki koalisyonun ömrü kısa olabilir

  Genç başbakanın bilinmeyen yönleri

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı