« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sydney kısa kısa...

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Bayan sporculara 100. yıl jesti

AVUSTRALYA Genel Valisi Sir William Deane'nin resmen başlattığı oyunlarda olimpiyat meşalesini, olimpiyata bayanların katılmasının 100. yılı nedeniyle stat içinde bayanlar taşıdı. Avustralya'nın olimpiyat madalyalı bayan atlet ve yüzücüleri meşaleyi statta son olarak Aborjin yerlisi atlet Cathy Freeman'a verdi.

Muhteşem açılışı 4 milyar kişi izledi

BUGÜNE kadar yapılan oyunlarda en büyük seyirci kapasitesine sahip stat olan Sydney Olimpiyat Stadı'ndaki açılış törenini, 110 bin sporsever izledi. Bu büyük şölen dünyada ekranları başındaki yaklaşık 4 milyar kişiye de televizyon yayını aracılığıyla ulaştırıldı.

Aborjinler görev aldı

TÖRENİN ilk bölümünde Avustralya kıtasının bulunması, buradaki yerliler olan Aborjinlerin yaşamı ve gelenekleri, kıtaya dışarıdan gelen ilk yabancılar, Avustralya devletinin kuruluşu ve burada kurulan uygarlık sembolize edilerek tam bir ışık, renk ve estetik gösterisi olarak sunuldu. Gösteride Aborjinler de görev aldı ve kendi geleneklerini sergiledi.

Biletlere rekor fiyat

OYUNLARIN açılışı için en pahalı bilet 1382 Avustralya dolarından (yaklaşık 511 milyon lira), en ucuz bilet ise toplam sayıları 7 bini bulan özürlülere 10 dolardan satıldı. Bilet fiyatı yüksekliğinin, oyunlar tarihinde bir rekor olarak geçti.

150 bin metre kumaş kullanıldı

GÖSTERİNİN ilk bölümde zemine döşenen özel madde, Aborjinlerin topraklarını simgelerken, bu özel zemini hazırlamak için 23 bin metrekarelik kumaş döşendi. Bu örtü 150 bin metre kumaştan ve 2 bin litre boya kullanılarak imal edildi. Gösteri de 15 bin kostüm kullanıldı.

2000 kişilik orkestra

AÇILIŞ törenine Sydney Senfoni ve Filarmoni Orkestraları ve Koroları, ayrıca 20 ülkeden sanatçılarca oluşturulan 2000 kişilik Sydney Olimpiyat Orkestrası'nın çaldığı müzik eşlik etti. Açılış gösterilerinde 12500 kişi görev alırken, tribündeki izleyicilerde ellerindeki fenerler ve fosforlu araçlarla onlara eşlik etti.

Meşale şov nefesleri kesti

OLİMPİYAT Stadı'ndaki merakla beklenen meşalenin ateşlenmesi tam bir teknoloji şovuydu. Cathy Freeman, stadın tepesinden kendisine doğru inen şelalenin altındaki platformun içindeki havuza girdi. Elindeki meşaleyle suların içindeki 3 metre çapındaki daireyi ateşledi. Freeman'ı dairenin içinde bırakan ateş çemberi daha sonra 5 metre yükseklip, şelanin altındaki platforma kilitlendi. Bu arada kısa süren teknik bir arıza yaşansa da ateş çemberi daha sonra 58 metre yüksekteki 16 gün boyunca yanacağı zirveye yükseldi.

Başkanın kızı

ABD Başkanı Bill Clinton'ın kızı Chalsea de Sydney 2000 için Avustralya'ya geldi. Chalsea, ABD Olimpiyat kafilesine moral verirken, oyunların açılış seramonisi de izledi.

Thorpe'e dikkat

YÜZMEDE 200 ve 400 metre serbestte dünya rekorlarını elinde bulunduran Avustralyalı Ian Thorpe bugün 400 metre serbestte havuzda mücadele edecek. Thorpe'un 3:41.33'le elinde bulundurduğu dünya rekorunu Sydney'de geliştirmesi bekleniyor. Bayanlar 100 metre kelebek stilinin rekortmeni Hollandalı Inge De Bruijn de (56.64) hayranlarıyla buluşacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz