Süzer: Zarara uğradık hakkımızı aradık

A.A.
02 Şubat 2006 - 16:50Son Güncelleme : 02 Şubat 2006 - 16:55

Süzer Grubu, Soma Dağıtım Bölgesi ihalesinin, ilanından yargı süreci sonucunda iptal kararı verilmesine kadar geçen sürede, holdingin ve ihaleyi kazanan şirketin 83 milyon dolar maddi zarara uğradığını öne sürdü. Şirket, hukukun üstünlüğü ilkesinden hareketle haklarını alabilmek için girişimlerde bulunduğunu açıkladı.

Süzer Grubu'ndan yapılan açıklamada, grubun temel felsefesinin hukukun üstünlüğü ilkesine inanmak olduğu belirtilerek, “bugüne kadar bu temel felsefe ile hareket edilerek sorunların çözümü yoluna gidilmiş ve bu inancımız mahkeme kararları ile belgelenmiştir” denildi.

Buna rağmen, özellikle son dönemde hukukun ve mahkeme kararlarının gereğinin yapılması beklenirken, grubun ve başkanın haksız konumda gösterilmeye çalışıldığı kaydedildi. 1997 yılında yapılan Soma dağıtım bölgesi ihalelesini Süzer Holding A.Ş'nin iştiraki Süsel-Süzer Soma Elektrik Üretim Ltd. şirketinin kazandığı, ancak ihale sonucunun yerine getirilmesi beklenirken, işletme hakkının devri ve dağıtım haklarının grup şirketine verilmesine ilişkin işlemlerin, idarenin hizmet kusuru nedeniyle yargı kararları ile iptal edildiği anımsatıldı. Açıklamada, olayın gelişimine ilişkin şu görüşlere yer verildi:

TAHKİM DAVASI

“Bunun sonucunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın sözleşmesel sorumluluğu doğmuş ancak bu yerine getirilmemişti. Ayrıca, ihalelerin ilanından yargı süreci sonucunda iptal kararı verilmesine kadar geçen sürede, holdingimiz ve ihaleyi kazanan şirketimiz, 83 milyon dolar maddi zarara uğradı. Biz de hukukun üstünlüğü ilkesinden hareketle, haklarımızı alabilmek için girişimlerde bulunduk. Söz konusu maddi zararlarının telafisi amacıyla, Uluslararası Ticaret Odası (ICC) nezdinde tahkim davası açıldı. Ve bu dava 17 Mart 2005 tarihinde lehimize sonuçlandı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaklaşık 35 milyon dolar tazminata mahkum edildi. Kesin karar olan bu tahkim kararı, Nisan 2005'de Enerji Bakanlığı'na tebliğ edildi.”

Şirketin 28 Temmuz 2005 tarihinde Enerji Bakanlığı'na yazılı olarak tazminat hakkını hatırlattığı, ancak bunun yerine Soma A ve B Termik Santrallari ile Orhaneli Termik Santralleri'nin işletme hakları ile İzmir-Manisa Elektrik Dağıtım işinin yeniden grup şirketlerine verilmesinin talep edildiği belirtilen açıklamada, Tahkim kararının, Nisan 2005 ayı içinde bakanlığa tebliğ edildiği halde, bakanlığın tazminat meblağını ödeme yönünde herhangi bir girişimde bulunmadığı, yazılarına da herhangi bir cevap vermediği kaydedildi. Açıklamada, aynı şartlarla ihalesi iptal edilen ve tahkim kararı ile tazminat almaya hak kazanan tek ve diğer bir özel şirket olan Sakarya-Bolu Elektrik Dağıtım A.Ş'nin hakkı olan 40.5 milyon dolar tazminat meblağının, aynı bakanlıkça Haziran 2005 ayında İsviçre'de ödendiği anımsatıldı.

Basında yer alan haberde, Süzer Grubu'nun 294 milyon borcundan bahsedildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Ne Süzer Holding A.Ş'in ve ne de Mustafa Süzer'in banka hakim ortağı olması sıfatıyla hiç bir borcu yoktur, bu durum Danıştay kararları ile de sabittir. Bilakis Süzer Grubu, bankası hukuka aykırı olarak TMSF'ye devredilmiş ve bu işlem hakkında Danıştay tarafından kesinleşmiş iptal kararı verildiği halde, yaklaşık 5 yıldır haksızlıklarla yıldırılmaya çalışılan bir gruptur. Sonuç olarak, yıllar boyunca sürdürdüğümüz hukuki mücadele sonrasında temel amacımız, kendi ülkemize daha fazla yatırım yaparak daha fazla istihdam sağlayabilmektir. Bakanlığın konuya bu açıdan bakarak gerekeni yapmasını tekrar belirtiriz. Ancak mahkeme kararı karşısında bakanlıkça dokuz ay hiç bir şeyin yapılmaması nedeniyle, mahkeme kararının infazı için yasal haklarımızı kullanmak zorunda kaldığımızı da beyan ederiz.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı