İSTANBUL HABERLERİ

Suzan Sabancı Dinçer : Türkiye’ye ekonomik değer yaratmaya gayret ediyoruz

DHA
03.06.2016 - 14:11Son Güncelleme :
DHA

Öykü Altuntaş – İdris Tiftikçi, 3 Haziran (DHA) - Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, toplumun finans alanında daha iyi, daha yetkin ve donanımlı olabilmesi için, Sabancı Üniversitesi ile güçlerini birleştirdiklerini belirterek, "Türkiye’ye ekonomik değer yaratmaya gayret ediyoruz" dedi.
Sabancı Üniversitesi'nin, Akbank’ın kurucu sponsorluğunda hayata geçirdiği, Finansal Mükemmeliyet Merkezi’nin (Center of Excellence in Finance - CEF) ilk konferansında, gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerde finans piyasalarının geleceği tartışıldı.
Finansta Mükemmeliyetçilik Merkezi (CEF), finans alanında “Türkiye’ye önemli değer katmak amacıyla, reel sektör ve finans dünyası temsilcileri, piyasa düzenleyicileri, akademisyenler ve öğrenciler arasında bir köprü olmayı” hedefliyor. CEF, uluslararası “yıldız eğitimcileri” üst düzey finans yöneticiler, genç profesyoneller ve öğrencilerle bir araya getirerek, “kaliteli finans eğitiminde öncü bir merkez” olma amacında.
“Finansta mükemmelliği” amaçlayan merkezin, bugün Four Seasons Bosphorus Hotel İstanbul’da gerçekleşen ilk konferansında, reel sektör ile finans dünyası temsilcileri, politika belirleyicileri, akademisyenler ve öğrenciler bir araya geldi.
“Akbank, 2023 hedeflerine ulaşmak adına eğitim, girişimcilik, kültür ve sanat konularına ağırlık veriyor”
Konferansın açılış konuşmasını yapan Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üye Suzan Sabancı Dinçer, Akbank’ın sadece ekonomik ve finansal faaliyetlerle sınırlı kalmaktan kaçındığını ifade etti.
“Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması adına eğitim, girişimcilik, kültür ve sanat konularına ağırlık veriyor ve bu üç alanda emek harcıyoruz” diye konuşan Suzan Sabancı Dinçer,  bu hedefler doğrultusunda Akbank’ın eğitim, girişimcilik, ve kültür ve sanat alanlarına ağırlık verdiğini belirtti. 
Suzan Sabancı Dinçer, “Akbank olarak, 1948 yılından beri ülkemizde bankacılık faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. 900 şubemiz, 14 bin çalışanımız, 15 milyon müşterimiz, 90 milyar dolar değerindeki aktifimiz, 10 milyar dolar değerindeki hisse değerimiz ile biz, Türkiye’nin çok önemli bir oyuncusuyuz. Her zaman Türkiye’ye ekonomik değer yaratmaya gayret ediyoruz” dedi ve ekledi:
“Kurum olarak ekonomiye değer katmanın yanında aynı zamanda ülkemizin hedeflerine ulaşmasına destek veriyor ve sosyal sorumluluk alanında da inandığımız projelere yatırım yapıyoruz.... Grubumuzun finans sektöründe aktif olan bankası ile grubumuzun üniversitesi el ele veriyor. Finans alanında Türk insanının daha iyi, daha yetkin ve donanımlı olabilmesi için, güçlerini birleştiriyor.”
İstanbul’da başlayan CEF projesini önümüzdeki yıllarda, teknoloji aracılığı ile ülke geneline de yaymayı hedeflediklerini belirten Sabancı Dinçer, “Eğitimde ülkemizin tasarruf bilincinin artması ile ilgili büyük emek vererek çalışıyoruz” diye de vurguladı.
Suzan Sabancı Dinçer, “10 farklı üniversiteden 50’e yakın öğrencimiz de bugün bizimle birlikte. Gönlümüz bu öğrencilerimizin ülkemizin bundan sonraki gelişmesinde bizlere katkıda bulunması” dedi.
“Finans, kişilerin ve toplumun geleceği ile sınandığı yerdir”
Konferansın açılışında konuşan Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Nihat Berker ise, “Finans, uygulamalı matematiğin, ekonominin ve siyaset bilimlerinin buluştuğu, kişilerin ve toplumun geleceği ile sınandığı yerdir” dedi ve ekledi:
“Sabancı Üniversitesi olarak, bu en önemli faaliyette CEF içinde olmaktan çok mutluyuz. Bu paydaşlık, üniversitemizin hem kişiye ve topluma hizmet, hem de en sınayıcı ortamlarda mükemmelliği hedeflemek felsefesine çok uygundur. CEF’in sektörlere, akademik ortamdan öğrencilere ve öğretim üyelerine, ayrıca bütün coğrafyalara çeşitli kulvarlarda hizmet vermesi ve bu grupları ileriye dönük, yenilikçi ve etkin süreçlerle bir araya getirmesi, özellikle mutluluk vericidir.”
“Türkiye’nin potansiyel enerjisini, kinetik enerjiye dönüşmek istiyoruz”
Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı ve CEF Kurucu Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş da, merkezin kuruluş amacını şöyle açıkladı:
“Türkiye, gelişmekte olan, yüksek enerjisi olan bir ülke. Potansiyel enerjinin, kinetik enerjiye dönüşme açısını geliştirmek istiyoruz. Rakamlarla başlayıp kaliteye gitmektense, kaliteyle başlayıp rakamlara ulaşacağız.”
Konferansın finans uzmanlarından, bürokrat, öğrenci ve akademisyenlere bir çok farklı alandan katılımcıları barındırdığını söyleyen Demirtaş, “Bu grupların kendi köşelerinde olduğunu görüyoruz. CEF’in ana kuruluş amaçlarından biri, bu değişik ‘interest grupları’nı bir araya getirmek” dedi.
Demirtaş, “Dünya çapında tanınan eğitmenler aracılığı ile evrensel anlamda kaliteli finans eğitimi sunacaktır. Kısacası finans dünyasının en iyileri, CEF’te buluşacaktır” diye de ekledi.
Konferansta, Harvard Üniversitesi’nden Prof. Dr. Lawrence H. Summers’ın yanında, , Georgetown Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Turan Bali,  Oliver Wyman şirket ortağı Dr. Til Schuermann, Boston Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cliff Holderness ve Harvard Üniversitesi’nden Prof. Dr. Dante Roscini, Dr. Josef Ackermann, Sir Winfried Bischoff ve Prof.Dr. Larry Summers, Lord Stephen Green, Prof. Dr. Dante Roscini gibi küresel finans dünyasının önde gelen isimleri ağırlandı. Türk iş dünyasından da Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, TAV Havalimanları Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Mustafa Sani Şener ve  Shell & Turcas Petrol A.Ş. CEO’su Felix Faber, katıldıkları oturumlarda değerlendirmelerde bulundular.
Küresel Finans Piyasalarının Geleceği
Konferansın “Küresel Finans Piyasalarının Geleceği” konulu oturumu, Akbank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Hakan Binbaşgil moderatörlüğünde; İngiliz Ticaret ve Yatırım eski Bakanı Lord Stephen Green, Deutsche Bank Yönetim Kurulu eski üyesi Dr. Josef Ackermann ve JP Morgan Securities Yönetim Kurulu Başkanı Sir Winfried Bischoff’un katılımı ile gerçekleşti.
Türk Özel Sektörü ve Yeni Dönem
Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş moderatorluğunda öğleden sonra yapılan “Türk Özel Sektörü ve Yeni Dönem” konulu oturumda ise; Shell & Turcas Petrol A.Ş. CEO’su
Felix Faber, Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt  ve TAV Havalimanları Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı  Mustafa Sani Şener söz aldı.
CEF, akademisyenler, endüstri yöneticileri, devlet kurumları ve yatırımcıları bir araya getirerek, temel bilgileri gerçek hayatta kullanılabilir uygulamalara dönüştürmeyi amaçlıyor. Merkezin danışma kurulu bu dört farklı çevreden gelen, küresel ölçekte tanınırlığa sahip üyelerden oluşuyor. CEF’in Danışma Kurulu’nu, Massachusetts Institute of Technology (MIT) Ekonomi Profesörü Daron Acemoğlu, Deutsche Bank eski CEO'su Josef Ackermann, Akbank Yönetim Kurulu BaşkanıSuzan Sabancı Dinçer, Birleşik Krallık eski Ticaret ve Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Lord Stephen Green, Harvard Business School Yönetim Bilimleri Profesörü Dante Roscini, ABD eski Hazine Bakanı Robert Rubin ve ABD eski Hazine Bakanı Prof. Lawrence Summers oluşturuyor.
(Fotoğraflı)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Suzan Sabancı Dinçer : Türkiye’ye ekonomik değer yaratmaya gayret ediyoruz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Haziran 2016 tarihinde saat 14 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Suzan Sabancı Dinçer : Türkiye’ye ekonomik değer yaratmaya gayret ediyoruz haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

11 Haziran 2019, Salı
  • İmsak
    03:25
  • Güneş
    05:25
  • Öğle
    13:09
  • İkindi
    17:08
  • Akşam
    20:43
  • Yatsı
    22:33
Sayfa Başı