Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Suudiler Osmanlı camilerine göz dikti

  Hürriyet Haber
  26 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 26 Aralık 2000 - 00:01

  Suudi Arabistan'ın Türk kültürüne karşı Balkanlar'da başlattığı üstünlük çabası, camilere de sıçradı. Suudi Arabistan, Kosova'daki Osmanlı Camileri için büyük kaynak ayırarak, kendi tarzında restorasyona başladı. Restorasyon adı altında Priştine'de bulunan ‘‘Dört Lüle Camii’’ de buldozerle yıkıldı.

  ANAP İstanbul Milletvekili Bülent Akarcalı'nın yazılı soru önergesini yanıtlayan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, başta Osmanlı döneminde yapılan camiler olmak üzere Kosova'da birçok eserin, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakıldığını belirtti. Yabancı ülkelerde bulunan kültürel eserler için çalışmalar yürüttüklerini, ancak kaynak bulamadıklarını açıklayan Cem, Suudi Arabistan'ın bu yönde büyük bir kaynak ayırdığını kaydetti. Cem, Kosova İslam Birliği'nin kontrolünde yapılan restorasyon sırasında birçok camiden Osmanlı kültürünün izleri silinerek, Suudi tarzı restorasyona gidildiğini anlattı.

  Cem, Priştine'de bulunan Ramazan Çavuş Camii'nin Suudi tarzı restorasyona tabii tutulduğunu ve camilerin avlularına dükkan inşa edildiğini bildirdi. Suudi Arabistan'ın maddi destek sunduğu için, onarım projeleri ya da yeniden inşa kararları üzerinde de etkili olduğunu belirten Cem, desteği alan Kosova İslam Birliği'nin de konunun daha çok ticari yönünü teşvik ettiğini söyledi.

  Cem, Piriştine'de bulanan ve halk arasında Dört Lüle Camii olarak bilinen Hasan Bey Camii'nin de çökmek üzere olduğu bahane edilerek yıkıldığını ve yerine yine Suudi Arabistan desteğiyle yeni bir caminin yapıldığını bildirdi. Djakovica bölgesinde de çok sayıda caminin tahrip olduğunu ve yine Suudi Arabistan'ın desteğiyle onarılmaya başlandığını kaydeden Cem, camilerin asıllarına uygun yapılmadığı için Suudi Arabistan Hükümeti nezdinde görüşmelerde bulunacağını açıkladı.

  Yurtdışındaki eserlerin onarımı konusunda Devlet Planlama Teşkilatı tarafından bir proje başlatıldığını ve bu kapsamda iki toplantı yapıldığını anlatan Cem, eserlerin bir listesinin oluşturulduğunu söyledi. Cem, bu çalışmaların yerine getirilmesi amacıyla gerekli ödeneklerin bulunması için çalışıldığını ancak, ilgili tüm kurum ve kuruluşların bu konuda ciddi güçlükler içinde olduğunu kaydetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı