Gündem Haberleri

  Suudiler, Balkanlar'daki Osmanlı mimarisini yok ediyor

  Hürriyet Haber
  07.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ARAP yarımadasındaki tarihi Osmanlı-Türk eserlerini sistemli bir şekilde yok eden Suudi Arabistan Krallığı, şimdi de Balkanlar'a el attı. Mimarlar Odası, Suudi yardım ekiplerini Kültürel Yardım Programı adı altında yıkıp yokederek, Arap sömürgeciliğini simgeleyen yeni binalar yaptığını açıkladı.

  Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada, Kosova Savaşı'nda hasar gören Osmanlı dönemine ait tarihi yapıların, Suudiler tarafından yok edildiği bildirildi. TMMOB Mimarlar Odası Genel Başkanı Oktay Ekinci tarafından Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Kültür Bakanı İstemihan Talay, Vakıflardan Sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova ve Vakıflar Genel Müdürü Nurettin Yardımcı'ya gönderilen dilekçede, Osmanlı mimarisinin katledilmesinin önüne geçilmesi için, Kosova'da bu konuda mücadele veren girişimcilere etkin destek verilmesi istendi.

  ‘‘Suudilerin bu kültür katliamlarının durdurulması için de harekete geçilmesi ertelenemez bir uygarlık görevi olduğu’’ vurgulanan açıklamada, Kosova Kültür Miras Projesi sözcülerinden Andras Riedlmayer tarafından Mimarlar Odası'na elektronik posta ile durumun bildirildiği kaydedildi. Açıklamada, Kosova Kültür Miras Projesi girişimcilerinin Priştine Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nin işbirliği ile 2-13 Ekim 2000 tarihinde düzenlenecek uluslararası sempozyuma Türkiye'den destek ve katılım istendiği belirtildi. Açıklamada, Sırp saldırılarında hasar gören birçok cami, türbe, anıtsal yapı ve savaştan kurtulabilen diğer mimarlık eserleri ile mezarlıkların dahi Suudi Arabistan ekiplerince tümüyle yok edildiği ve Arap üslubuna göre yeniden inşa edildiği bildirildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı