Dünya Haberleri

  Suudi Prens'in uçağındaki iki ton uyuşturucu, IŞİD'in kullandığı tür uyarıcıyla aynı

  hurriyet.com.tr
  27.10.2015 - 18:01 | Son Güncelleme:

  Beyrut'taki Refik Hariri Uluslararası Havalimanı'nda iki ton uyuşturucuyla dolu uçağın sahibi Suudi Prens'in fotoğrafları Lübnan basınında yer aldı. Öte yandan ele geçirilen uyuşturucu maddenin, IŞİD militanları tarafından yaygın şekilde kullanılan ve ticaretinin yapıldığı uyarıcı maddeyle aynı türden olduğu öğrenildi.

  Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta dün yaşanan olayda gözaltına alınan Suudi Prensi Abdül Muhsin Bin Welid Bin Abdülaziz ile ona yardım eden dört Suudi Arabistan vatandaşının sorgusu halen devam ediyor. 

  Suudi Prensin uçağındaki iki ton uyuşturucu, IŞİDin kullandığı tür uyarıcıyla aynı

  1986 doğumlu olan Suudi Prens'in jetinde yapılan aramalarda 40 bavula saklanmış iki ton uyuşturucunun, IŞİD tarafından kullanılan ile aynı türdeki uyarıcı madde olduğu ortaya çıktı.

  Bu uyarıcının savaş sırasında tetikte kalabilmeleri için IŞİD militanları tarafından kullanıldığı biliniyor. Özellikle Reuters ve Time'ın yaptığı haberlerle geçtiğimiz yıllarda bu tür uyuşturucu ile IŞİD bağlantısı gün yüzüne çıkmıştı. Bu uyuşturucu maddenin aynı zamanda savaş ekonomisi için kullanıldığı ve Suriye’nin hapların ticaretinin yapıldığı merkez haline geldiği iddialar arasında yer alıyordu. 

  Lübnanda 2 ton uyuşturucuyla yakalanan Suudi Prensi gözaltına alındıLübnan'da 2 ton uyuşturucuyla yakalanan Suudi Prensi gözaltına alındı

  70'li yıllarda ilaç olarak üretilen bu uyarıcı madde 80'lerde bağımlılık yaptığı gerekçesiyle pek çok ülkede yaşaklandı ve uyuşturucu olarak sınıflandırıldı. 

  Prensin uçağında bulunan hapların, şimdiye kadar Beyrut'taki Havalimanı'nda ele geçirilen en yüksek miktarda uyuşturucu olduğu belirtiliyor.

  Etiketler: captagon
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı