Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Suudi korsanlar İsrail’i vurdu

  Hürriyet Haber
  17 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 17 Ocak 2012 - 10:29

  Arap-İsrail savaşı siber aleme taşındı. 3 Ocak’ta 400 bin İsraillinin kredi kartı bilgilerini yayınlayarak yankı yaratan “OxOmar” kod adlı Suudi bilgisayar korsanı dün sabah İsrail havayolu şirketi El Al ile Tel Aviv borsasının internet sitelerini çökertti. Her iki sitenin ekranında uzun süre “bakım” uyarısı yayınlandı.

  İsrail’de ayrıca Bank Otzar Hayal ve Bank Massad adlı bankaların web siteleri de saldırıya uğradı. Ancak siber saldırının gerek El Al seferlerinde, gerekse borsanın alım satım işlemlerinde bir aksamaya yol açmadığı belirtildi. Dışarıya dönük tanıtım sitesi ile borsa işlemlerinin yapıldığı sistemlerin birbirinden bağımsız olduğu açıklandı. Suudi Arabistan’da olduğu sanılan “kabus grubu” adlı bir bilgisayar korsan ağı, geçtiğimiz günlerde her iki siteyi de tehdit etmişti. Önceki gün Hamas da İsrail sitelerinin çökertilmesi girişimlerine destek verip bu tür saldırılara hız verilmesi çağrısında bulundu. İsrail ve Suudi korsanlar arasında son iki haftadır yoğun bir mücadele yaşanıyor. Bazı kaynaklar “OxOmar” adlı kişinin aslında Suudi değil, Meksika’da yaşayan bir Arap olduğunu öne sürüyor. Buna karşılık kendisine “OxOmer” adı veren bir İsrailli korsan da 200 Suudi vatandaşının kartını yayınladı.

  Bir saldırı da Azerbaycan’a

  İSRAİL karşıtı hacker’lar, İsrail ile müttefik görülen Azerbaycan’ın içişleri ve komünikasyon bakanlığı ile iktidar partisi, anayasa mahkemesi bilgisayarlarına girip, İsrail karşıtı mesaj bıraktı. İçişleri Bakanlığı’nın sitesinde Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile İsrailli muadili Şimon Peres arasına girmiş bir şeytanın yer aldığı fotoğraf bırakıldı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı