Teknoloji Haberleri

  Suudi Arabistan'ın Oxford'u

  Hürriyet Haber
  23.10.2008 - 09:53 | Son Güncelleme:

  Suudi Arabistan'da açılacacak KAUST üniversitesi teknolojide ve bilgisayarlarda sınır tanımıyor.

  Suudi Arabistan'da bulunan ve dünyanın en büyük süper bilgisayarlarına ev sahipliği yapan King Abdullah University of Science and Technology (KAUST), dünya genelindeki birçok araştırmacıyı da kendisine çekiyor.

  Gelecek yıl Kızıl Deniz'e yakın Cidde şehrinde açılması beklenen yeni üniversite, henüz açılmamış olmasına rağmen büyük ilgi görüyor. Majid Al-Ghaslan, yeni üniversiteleriyle ilgili yaptığı konuşmada, üniversitede bulunan süper bilgisayarın bilgi tabanlı ekonomi için önemli bir dönüm noktası olduğunu belirtti ve ekledi: Shaheen isimli bu süper bilgisayar, 222 teraflop işlem gücüne sahip olacak.

  Eğer Ghaslan'ın verdiği bilgiler doğruysa, Suudi Arabistan'da yer alan bu üniversitedeki süper bilgisayar, dünyanın en güçlü 6. süper bilgisayarı olacak.

  Kral Abdullah'ın 10 milyar dolar bağışta bulunduğu üniversite, aynı zamanda araştırmacılardan da büyük ilgi görüyor; zira araştırma çalışmaları için neredeyse sınırsız bir fonlama sistemi hayata geçirilmiş.

  Söz konusu süper bilgisayar, başta KAUST olmak üzere, ortakları Cornell, Oxford, Stanford ve Texas A&M Üniversiteleri tarafından kullanılacak.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: GEÇMİŞTEN GELECEĞE DEVRİM YARATAN 10 BİLGİSAYAR

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı