Dünya Haberleri

  Suudi Arabistan'dan IŞİD'e karşı 'Çin Seddi' projesi

  hurriyet.com.tr
  17.01.2015 - 01:32 | Son Güncelleme:

  Suudi Arabistan topraklarını IŞİD’ten korumak için Irak sınırına “Çin Seddi” inşa ediyor. Milyonlarca dolarlık proje ile Suudi Arabistan, kuzey sınırına bin kilometrelik set çekecek. 2013'te de Yemen sınırına çektiği bariyerle haberlere konu olan Suudi Arabistan'ın proje bittiğinde sınırlarında toplam iki bin 700 kilometerlik bariyer bulunacak.

  Suudi Arabistandan IŞİDe karşı Çin Seddi projesiSuudi Arabistan artan IŞİD tehdidine karşı kuzeyde Irak sınırındaki Tureyf ile Hayfer el Batin kentleri arasına yaklaşık bin kilometrelik bir set çekiyor. Çin Seddi'ni andıran sınır projesi ilk olarak 2006 yılında Irak’taki iç savaş zamanında ortaya atılmıştı. Ancak artan IŞİD tehdidi nedeniyle proje geçen sene eylül ayında hayata geçirilmişti.

  Projenin geçtiğimiz günlerde kuzey sınırında yaşanan saldırıda Suudi bir general ile üç askerin öldürülmesinden sonra hız kazandığı bildiriliyor.

  İngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre Suudi Arabistan, iki önemli kutsal kenti Mekke ve Medine’nin IŞİD tarafından ele geçirilme tehdidine karşı böyle bir önlem almaya karar verdi.

  Suudi Arabistandan IŞİDe karşı Çin Seddi projesi

  “Kuzey Güvenlik Sınır Projesi” tamamlandığında 40 adet gözetleme kulesi ile üç katlı çelik çite sahip olacak ve derin hendeklerle desteklenecek. Her kulede bulundurulacak ileri teknoloji SPEXER radarları ile alçaktan uçan helikopterler ve yaklaşan araçlar kolaylıkla fark edilebilecek. Bu radarlar aynı zamanda 20 kilometre ötedeki insanları dahi tespit edebilecek seviyede olacak. Aynı zamanda 38 iletişim kulesi ile 240 zırhlı araç duvar etrafında olacak. Sınırda yeraltına titreşim sensörleri yeleştirilerek sızmaların önüne geçilecek.

  Bu proje Suudi Arabistan’ın sınırlarını korumak adına ilk girişimi değil. Yemen’de artan çatışmalar nedeniyle ülke güney sınırına bin 700 kilometrelik bariyer çekmişti.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı