"Melis Alphan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Melis Alphan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Melis Alphan

Suudi Arabistan’ın sutyen sorunu çözüldü

Suudi Arabistan’da son bir yıldır iç giyim mağazalarında kadınların çalışmasına izin verilmemesi konusu gündemi meşgul ediyor. En sonunda Kral “Yeter” dedi, ülkedeki 4,332 kadın iç giyim mağazasında erkekler yerine kadınlar çalışacak...

Suudi Arabistan’da bir iç çamaşır krizidir gidiyor. “Ne o?” derseniz şöyle özetleyeyim...
Malumunuz Suudi Arabistan dünyanın en muhafazakâr ülkelerinden biri. Kadının neredeyse insandan sayılmadığı, kuşkusuz erkekten sonraki sıralarda geldiği...
Bu ülkeye yolunuz düştüyse ve hasbelkader bir iç giyim mağazasında kendinizi bulduysanız ilk dikkatinizi çeken şey mağazada satış görevlisi olarak kadınlar yerine erkeklerin çalıştığı olmuştur.
Evet, epey absürt bir manzara.
Dünyanın hemen her yerinde iç giyim mağazalarında kadınlar çalıştığından aynısını bu ülkede de görmeyi beklerdik. Fakat tersine, Suudi Arabistan’da kadınlar iç çamaşırlarını erkekler yardımıyla temin ediyor.
İronik tabii.
Çünkü bu ülkede tüm kadınların bir erkek gözeticisi olması gerekiyor. Kadınların erkeklerin onayı olmadan oy kullanabilme hakları kendilerine daha geçtiğimiz ay verildi. Ki bu da ilk olarak 2015 yerel seçimlerinde gerçekleşebilecek. Tabii o zamana kadar kim öle kim kala, her an bu haklarından mahrum bırakılabilirler de.
Yine bu ülkede malumunuz kadınların araba kullanması yasak.
Dünya Ekonomik Forumu’nun 2009 tarihli Küresel Cinsiyet Ayrılığı Raporu’na gore Suudi Arabistan cinsiyet eşitliğinde 134 ülke arasında 130’uncu sırada.
Din polisi ülke sokaklarını arşınlayarak kadın ve erkeklerin birbirinden ayrı durmasını temin ediyor.
E tabii böylesine muhafazakâr bir toplumda kadınların halka açık yerlerde çalışması da yasak. Bunda amaç, erkeklerle temaslarının engellenmesi.
Bu da mesela şu durumda, iç giyim mağazalarında sutyen bedenini arayan kadınlar için haklı olarak bir utanç vesilesi olabiliyor.
Bu mağazalarda soyunma odalarının olmaması ve erkek satış görevlilerinin kadınların çamaşır bedenlerini çarşaflarının üzerinden tahmin etmeye çalışması diğer şikayet konuları.
2005’te Çalışma Bakanlığı mağazalara kadın çalışan alma konusunda bir planları olduğunu açıkladı. 2006’da kadınlara yönelik ürünler satan mağazalarda kadınların çalışabileceğine dair yasa çıktı.
Ama yasa, yıllardır kadınların iş gücünün bir parçası olmasını istemeyen muhafazakâr Suudilerin muhalefet duvarına çarpıyor.
İç giyim, Suudi Arabistan’da 2.3 milyar dolarlık kadın giyim pazarının yüzde 17’sini oluşturuyor.
Geçtiğimiz yıl eylemciler erkekleri çalıştıran iç giyim mağazalarını boykot etti.
26 kadın, Cidde’nin liberal Dar Al Hekma Kadın Koleji’nde finans dersleri veren eylemci Reem Assad’ın önderliğinde kadınlara yönelik iç giyim satışına yönelik 10 günlük bir kursa katıldı.
Facebook’ta başlayan kampanyanın adı “Bu kadar utanç yeter” idi. Kampanya kadınlardan ve akademisyenlerden büyük destek gördü.
Amaç, erkek satış görevlilerini kadın iç giyim mağazalarından göndermekti. Eylemciler, 2005’te yasa çıktığından beri bu konuda hiçbir değişiklik olmamasından şikayetçiydi.
6 ay önce Çalışma Bakanlığı, satış ekibini kadınlardan oluşturmayan tüm iç çamaşır mağaza sahiplerini dükkanlarını kapatmakla tehdit etti. Ama yine pek bir hareket olmadı. Bunun üzerine Kral Abdullah devreye girdi ve resmen emretti.
En sonunda bu haftadan itibaren bu mağazalarda kadınlar çalışmaya başlayacak.
Hatta iş burada da kalmıyor, Temmuzdan itibaren kozmetik dükkanlarında da erkek satış görevlilerinin çalışmasına yasak getirilmesi bekleniyor.
Yeni düzenlemeyle 40 bin Suudi kadına iş imkanı yaratılmış olacak.

X