Suudi Arabistan’da liberal internet yazarına kırbaç cezası

Birce BORA / LONDRA
10.01.2015 - 10:40 | Son Güncelleme:

Suudi Arabistanlı liberal blogger ve aktivist Raif Badawi yazılarında İslam dinini aşağıladığı gerekçesi ile 50 kez kırbaçlandı. Badawi’nin kırbaç cezasının 20 hafta boyunca her Cuma tekrarlanacağı açıklandı.

Uluslararası Af örgütü konu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında Badawi’nin Cidde’deki al-Jafali Camisi’nin avlusuna ayakları prangalı bir şekilde getirildiğini ve güvenlik güçleri ve halkın gözleri önünde 15 dakika boyunca kırbaçlandığını öğrendiklerini söyledi.

“Özgür Suudi Liberaller” isimli bir internet sitesi kuran Badawi 2012 yılında İslam dinini aşağıladığı gerekçesi ile tutuklanmıştı. Badawi’nin tutuklanmasının ardından internet sitesi de kapatılmıştı.

Badawi geçen yıl Temmuz ayında 7 yıl hapis ve 600 kırbaç cezasına çarptırılmış ancak bu karar temyize taşınmıştı. Temyiz mahkemesi Suudi aktivistin yeniden yargılanması gerektiğine karar vermiş ve ikinci yargılama süreci sonucunda Badawi’nin cezası 10 yıl hapis ve 1000 kırbaca yükseltilmişti.

Badawi’nin avukatı, ünlü insan hakları savunucusu Waleed Abu al-Khair da dava sırasında “rejimi dikkate almadığını”, “kamu oyunu etkilemeye çalıştığı” ve “yargı yetkillerini aşağıladığı” gerekçesi ile 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Uluslararası insan hakları örgütleri ve ABD’li yetililer Suudi Arabistan yönetimine Badawi ve avukatını serbest bırakmaları için çağrıda bulundu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı