Ege Haberleri

EGE

  Sutyenli balina

  Hürriyet Haber
  02 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 02 Eylül 2000 - 00:01

  İZMİR'de başlatılan ve büyüklüğü nedeniyle ‘‘Balina’’ adı verilen hayali ihracat ve naylon fatura operasyonunda 7 gümrük muayene memuru daha gözaltına alındı. Memurların onayladığı öne sürülen hayali ihracat kalemlerinde savaş yıllarında Bosna'ya 1 milyon dolarlık sutyen gönderildiği ortaya çıktı.

  MALİYE Bakanlığı müfettişleriyle Mali Polis'in ortak operasyonunda, aralarında ünlü işadamı Mehmet Niyazoğlu ile yeminli mali müşavir, avukat, vergi denetmeni ve gümrük muayene memuru olan 15 kişi, yaklaşık 25 milyon dolarlık hayali ihracat ve 75 trilyon liralık naylon fatura olaylarına karıştıkları gerekçesiyle İzmir DGM'ce tutuklandmıştı.

  OPERASYODN kapsamında Bosna- Hersek, Macaristan, Tunus, Polonya, Romanya, Almanya, Rusya ve İtalya'ya hayali ihracat yaptıkları iddia edilen Yeşer Tekstil, Günçeteks Tekstil ve Ege Adonis Tekstil şirketlerinin belgelerini değerlendiren polis, ihracata onayladıkları öne sürülen İstanbul Haydarpaşa, Halkalı Karaköy gümrüklerinde görevli muayene memurları Yücel Sokman (25), Ahmet Güneş (32), Nedim Timuroğlu (32), Abuzer Babacan (29), Mustafa Kılıçarslan (44), İbrahim Özen (31) ve Sezgin Engin'i (54) gözaltına aldı.

  BU memurların onayladıkları 9 milyon dolarlık hayali ihracattan komisyon aldıkları öne sürüldü. Kapıkule Gümrüğü'nden gerçekleştirilen hayali ihracat kalemlerinde 1998'da Sırp vahşetinin yaşandığı Bosna'ya kağıt üzerinde 1 milyon dolarlık ‘‘sutyen’’ gönderildiği saptandı.

  ÜÇ şirketin hayali olarak Polonya'ya 3 milyon 221 milyon, Bosna-Hersek'e 1 milyon 100 bin, Macaristan'a 857 bin, Romanya'ya 814 bin, İtalya'ya 542 bin, Rusya'ya 796 bin ve Almanya'ya 1 milyon 193 bin dolarlık kadın iç çamaşırı, tişort, mont, pantalon, eşofman, bluz ve yatak örtüsü ihracatı gerçekleştirdikleri iddia edildi. Şebekeyle bağlantıları olduğu belirlenen çeşitli illerde görev yapan 7 memurun inin daha arandığı bildirildi.

  Kuyruğu Hopa'da

  ARTVİN Hopa'da Gümrükler Muhafaza Başmüdürlüğü'nce ortaya çıkarılan hayali ihracat ve naylon fatura operasyonunun Balina'yla bağlantılı olduğu belirtildi. Sarp'tan ihracat yapmış gibi gösterip vergi iadesi alan hayalici şirketlerin yeminli mali müşavirinin de halen Balina'yla ilgili tutuklanan Düriye Karalar olduğu ortaya çıktı.

  YİNE Hopa'daki soruşturmaya İzmirli beş şirketin de adı karıştı. Bu şirketlerin hayalici firmalara naylon fatura kestikleri ve paravan oldukları belirlendi. Yetkililer, Balina kapsamında Türkiye genelinde 11'den fazla hayalici firmayla bunları naylon faturayla besleyen 90'a yakın paravan şirketin ele alındığını, Hopa'daki soruşturmanın da bunu kapsadığını belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı