Sutyen ve külot gümrükte takıldı Rusya’daki mağaza 3 ayda açılamadı

Demet CENGİZ BİLGİN
09.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

2010 yılında 25 milyon Euro ciro hedefi koyan, Türkiye’deki yapılanmasının ardından, çevre ülkelerde büyüme planları yapan Suwen, Rus gümrüklerinden darbe yedi.

Çevre ülkelere açılmak için son 5 yıldır kalite, beden ve pazar araştırmaları yapan Suwen, Kiev’e (Ukrayna) açtığı mağazanın ardından şubat ayında Rusya’da görkemli bir açılış planladı. Rusya’nın en köklü şehirlerinden Yaroslav’da defile ve büyük bir görsel şovla mağaza açmayı hayal ettiklerini belirten Suwen’in sahibi Özcan Sümer, “115+60 metrekare bir mağaza bu. Ama gümrükteki mallarımızı alamadığımız için mağazayı açamıyoruz. Üç aydır boşu boşuna kira ödüyorum. Ödediğim kira 24 bin doları geçti. Personel maaşı ve diğer giderleri saymıyorum” dedi.

Sutyeni külottan ayır

Yeşil hat denilen sistemin çalışmadığından ve mallarını mağazaya resmi yoldan götüremediğinden yakınan Sümer, “Bizim sutyen ve kilot bir paket içinde ama gümrükte diyor ki bunları ayır. Dantel, saten, denim, lastik hepsi ayrı ayrı etikette belirtilmeli, diyor. Yani bu ayakkabı etiketine bağcığı, cekette astarı belirt demek gibi bir şey bu. İşi yokuşa sürüyor” diye konuştu.

50 mağaza riske girdi

Aynı zamanda İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Üyesi olan Özcan Sümer, şunları söyledi: “Benim gümrükteki malların sezonu geçiyor. Bizim Rusya’da bu yıl 10 mağaza açma planımız vardı. Üç yılda da 50 mağaza hedefliyorduk. Bir mağaza 100-150 bin dolarlık yatırım demek. Personel ve diğer gider ve yatırımlar hariç. Yani 50 mağaza bizim en az 7-10 milyon dolarlık bir yatırım yapmamız demek. Malımı getirememe riskim varsa bu yatırımı neye güvenerek yapayım. Böyle bir risk alınamaz. O zaman biz nasıl büyüyeceğiz?”

Sağlıklı ticaret yolu

Rusya ile hep geçici, pansuman edilmiş bir durum bulunduğunu, bu kadar büyük bir coğrafyada sağlıklı bir ticaret yolu olmamasının çok üzücü olduğunu vurgulayan Sümer, “Bunlar yıllar önce yapılmalıydı. Domateste sorun çıkıyor; o konuşuluyor. Başka bir şeyde çıkıyor o konuşuluyor. Almanya-Rusya sıkıntı yaşamıyor. Türk-Rus ticari ilişkisi sık sık kazaya uğrayabilecek durumda. Çok zorda kalırsam Almanya’ dan göndereceğim malları” diye konuştu.

İran ve Mısır’da mağaza hazırlıkları

SUWEN; Rusya’da hayal kırıklığı yaşarken bir yandan da İran ve Mısır ile planlar yapıyor. Özcan Sümer şunları anlattı: “Fırsat ve doğru partner bulduğumuz her yerde süratla mağazalaşmak istiyoruz. Türkiye’nin Kuzey-Doğu-Güney üçgeninde büyüme hedeflerimiz var. Batı’da rekabet savaşı çok sert. Onun bitmesini bekliyoruz. İran’da iyi bir distribütörümüz var ama başka birinden mağazalaşma teklifi aldık. Mısır’da da benzer teklifler alıyoruz. Gelir dağılımının bozuk olduğu her ülkede markalı satışlar hep daha iyi sonuç alıyor.”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı