Gündem Haberleri

  Sutyen hakkında doğru bilinen 7 yanlış

  Hürriyet Planet
  28.06.2013 - 13:35 | Son Güncelleme:

  Huffington Post gazetesi internet sitesinde kadınların sütyen hakkında bildiği 7 yanlışı sıraladı.

  1. Sütyenler sanıldığının aksine, kanser riskini arttırmıyor. Scientific American, sütyenlerin bir şekilde zehirli maddeleri göğüs dokusunda tutarak kansere sebep olduğunu belirten açıklamaları 90’larda yayılmaya başlayan bir efsane olarak tanımlıyor.
  Bu efsaneyi günümüzde de pek çok insan geçerli bir bilgi olarak kabullense de, hiçbir bilimsel araştırma bunu desteklemiyor.

  2. İlk önce ABD kadınlarının göğüs ölçüsünün ortalama 34B olarak açıklanmıştı şimdi ise 36C olduğu söyleniyor. Sütyen üreten ve satan mağazalar elbette satın alınan sütyenlerin kayıtlarını tutabiliyor ve hangi bedenin en çok satıldığını görebiliyor. Ancak konunun uzmanları, ortalama bir bedenin bilinemeyeceğini söylüyor çünkü diğer kıyafetler gibi sütyenlerin de kalıpları markadan markaya hatta modelden modele değişiyor.

  3. Bazı kadınlar, uyurken sütyen giymenin göğüslerinin sarkmasını engellediğini düşünüyor ancak bu doğru değil. Plastik cerrahi uzmanı Dr. Carlos Burnett’in açıklamalarına göre sütyenli uyumak göğüslere herhangi bir zarar da vermiyor. 

  4. Pek çok kadının düşündüğünün aksine, sütyeninizin kıyafetlerinizin altından görünmesini istemiyorsanız beyaz renk her zaman en iyi seçenek değil. Bu gibi durumlarda seçeceğiniz sütyen, ten renginize en yakın olan renkte olmalı.

  5. Fransız araştırmacılar sütyenlerin herhangi bir faydasının olmadığını, hatta göğüslerin daha fazla sarkmasına sebep olabileceğini açıklayan çarpıcı bir rapor sundular; bu araştırma sürecinde 18-35 yaş arasındaki 300’den fazla kadının göğsü 15 yıl boyunca gözlendi. Burnett’e göre bu araştırma sonucunun kesin olduğunu düşünmek yanlış çünkü araştırmacılar süreç boyunca kadınların göğüs uçlarıyla köprü kemiği arasındaki mesafeyi ölçtüler, ancak asıl sarkan kısmın göğüs ucunun alt kısmı olduğunu ve kadınların göğüs bedenlerini ihmal ettiler. Burnett, sütyenin göğüs dokusundaki liflerin sürekli hareket etmekten dolayı gevşemesini engellediğini söylüyor.

  6.Göğüslerinizi kaldırma işlemini yapan kısım sütyenin kupu, içindeki teli veya askıalrı değil, sırtınızı saran bant kısımdır. Askılar sütyenin göğüslerinize yapışık kalmasını sağlarken, desteğin yüzde doksanını bant kısım yapar. Bantların sırttaki eti sıkıştırmadığı sihirli bir sütyen yok. Bantlar vücudunuzu sıkı sıkıya sardığı için sırt bölgesinde sıkışma ve çizgi yaratmak zorunda.

  7. Konunun uzmanları sütyenlerinin ömrünün 6-9 ay olduğunu, eğer makinada değil de elde dikkatlice yıkanırsa ömürlerinin bir yıla kadar uzayabileceğini söylüyor. Küçük göğüslü kadınlar bu konuda daha avantajlı çünkü onların sütyenlerinin askıları çabuk esnemiyor.

   

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı