Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Sütunu cebimize koymadık, koruyorum'

  Hürriyet Haber
  30.06.2017 - 16:35 | Son Güncelleme: 30.06.2017 - 16:37

  Roma Dönemi’ne ait 2 sütunu evin sokağına diken 64 yaşındaki Mustafa Aydemir, "Sütunu cebimize koymadık. Evimizin süse de ihtiyacı yok. Bu sütunlar mahallenin simgesi haline geldi. Kameralarla çocuklar ve gelecek adına koruyoruz" dedi. Aydemir, sütunları Antalya müzesinin izniyle aldığını söyledi.

  Emekli sanat tarihi öğretmeni Ertekin Kaya, sütunları fark edip sosyal medya hesabında "2000 yıllık sütunları yürütüp süs eşyası yapmışlar, bu kadarına pes' yazınca olay ortaya çıkmıştı. hurriyet.com.tr'ye konuşan Kaya, “Tesadüfen geçtiğim sokakta 2 bin yıllık granit sütunların süs olarak evin önüne dikildiğini görünce inanamadım. Gidip eserleri inceledim. Ve hemen fotoğraflarını çektim. Araştırmam sonucu sütunların Kaleiçi’nden buraya taşındığını, 3 katlı evin girişine de ‘Sütunlu Konak’ yazıldığını gördüm. Müze müdürü ile bizzat görüştüm. ‘Senin işin yok mu? Sütunların sana ne zararı var’ denince şaşkınlığım daha da arttı. Ama mücadeleyi bırakmadım. Kaleiçi ve diğer bölgelerde amacı dışında kullanılan bütün tarihi değerlerin tek tek fotoğraflarını çekip Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderdim. O sütunları evinin önüne diken Mustafa Aydemir, hakkımda hem tazminat hem de ceza davası açtı. Yaklaşık 2 yıldır yargılanıyorum. 10 gün önce açıklanan kararla iki davadan da beraat ettim. Ama o sütunlar hala orada duruyor" demişti

  Antalya Müzesi Müdürü Mustafa Demirel ise “Vatandaş Roma dönemine ait o sütunları taşıyıp kaldırımın üzerine koymuş. Dönemin müze müdürlüğünden de korumak için izin almış. Ama biz Ramazan Bayramı sonrasında oradan taşıyacağız. Konu bize geldiğinde zaten gerekli çalışmayı başlatmıştık” diye konuşmuştu.

  Roma sütununu apartman süsü yapmışlarRoma sütununu apartman süsü yapmışlar!

  'BANA İFTİRA ATTI' DEDİ

  İddialara göre su altı araştırmacısı Mustafa Aydemir, 1994 yılında tarihi Kaleiçi semtinde yaşadığı evin önünde yer alan Roma Dönemi’ne ait 2 sütunu, dönemin Müze Müdürlüğü’nden izin alarak Şirinyalı Mahallesi’ne taşındığı evin sokağına götürdü. Emekli sanat tarihi öğretmeni 66 yaşındaki Ertekin Kaya’nın gezerken tesadüfen gördüğü ve ilgili kurumlara şikayetiyle gündeme gelen sütunlarla ilgili konuşan Mustafa Aydemir, Ertekin Kaya ile davalık olduğunu, kendisine iftira attığını iddia etti.

  ’SÜTUNLAR ÜZERİME ZİMMETLİ’

  Aydemir, benzer pek çok sütünün balyozla kırılıp beton harcına karıştırıldığını bildiğini söyledi. Tarihi koruduğunu savunan Mustafa Aydemir, şöyle devam etti:

  "Biz bu sütunları koruduk. Korumamızın bedeli de hakaretlere uğramamız oldu. Yaklaşık 25 yıl önce devlet, müze depolarındaki halkın hiçbir zaman göremeyeceği üçüncü derece tarihi eserler kente yayılsın, insanlar tarihi derinliği olan bir kentte yaşadığını hatırlasın istedi. Bu amaçla Antalya’nın birçok yerine küçük yapı taşları serpildi. Biz de müzenin izin belgesiyle Kaleiçi’nde oturduğumuz evin önündeki kaldırımda yatan sütunu, üzerine sonradan yazılmış yazıları silerek, tamir ederek şu an oturduğumuz evimizin sokağına götürdük. Bu sütunlar devlet tarafından geçici zimmet belgesiyle üstüme zimmetlenmesi koruma amaçlıdır. Meselenin arkasından bir husumet ve kıskançlık var. Başkasının tetikçisi olma durumu var."

  Sütunu cebimize koymadık, koruyorum

  'SÜTUNLAR TURİZME HİZMET EDİYOR’

  Sütunlar üzerinden haysiyet cellatlığı yapıldığını ileri süren Mustafa Aydemir, "Sütun kimsenin malı olamaz. Tarihi eserler milletin malıdır. Millete ait, kamuoyuna açık yerde durmaktalar. Ayrıca sütunlar turistik bir bölgede yer alıyor. Bu açıdan turizme hizmet ediyorlar. Sütunu cebimize koymadık. Evimizin süse de ihtiyacı yok. Bu sütunlar mahallenin simgesi haline geldi. Sütunları ayrıca kameralarla koruyoruz. Çocuklar ve gelecek adına koruyoruz" dedi.

  "YETKİLİLERLE GÖRÜŞTÜM

  15 gün önce Ankara’ya Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ile görüşmeye gittiğini belirten Aydemir, yetkililerden görüş istediğini söyledi. Yetkililerin kendisine kararın doğru olduğunu ve arkasında olduklarını söylediğini iddia eden Aydemir, eserlerin kente yayılması için bakanlığın çalışması olduğunu söyledi.

  'ONURUM ZEDELENİR'

  Mustafa Aydemir, eserlerin taşınmayacağını belirterek şöyle konuştu:

  "Devletimiz bana deseydi ki ’bu sütunlara şurada ihtiyaç var’ ben kendi ellerimle oraya dikerdim. Şu anda durum nazik bir hal aldı. Şu nazik aşamada o sütunların alınması bu adamı haklı kılar. O zaman benim onurum zedelenir. Şu aşamada sütunlar yerinden bir santim oynarsa bu kötü adamlar zil takıp oynarlar, ’hırsızın elinden sütunu aldık’ diyecekler. Bir algı operasyonu yapılıyor."

  Sütunu cebimize koymadık, koruyorum

  Etiketler: Antalya , roma , ev , sütun
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı