« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sutopu, 71. lig şampiyonunu arıyor

Sutopu Deplasmanlı 1. Lig final serisi ikinci maçında yarın Heybeliada'ya konuk olacak Galatasaray, kazanması halinde organizasyonun 71. sezonunda şampiyonluğa adını yazdıracak.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Toplam 3 galibiyete ulaşacak ekibin mutlu sona ulaşacağı seriye 1-0 önde başlayan ve ilk maçında rakibini 10-5 yenmeyi başaran Galatasaray, yarın Heybeliada Yüzme Havuzu'ndaki maçı da kazanması halinde sezonu zirvede tamamlayacak.

-Üst üste 8. şampiyonluğa koşuyor-

Özellikle son 21 sezonda sutopu branşını önemli ölçüde domine eden Galatasaray, üst üste 8. şampiyonluğuna koşuyor.
Ligin son 7 sezonunda rakiplerine şans tanımayan ve son 21 sezonda 17 şampiyonluk yaşayan sarı-kırmızılı ekip, yarın Heybeliada karşısında da galibiyete ulaşması durumunda namağlup bir şekilde sezonu tamamlamış olacak.
İlk şampiyonluğunu 1957-1957 sezonunda elde eden Galatasaray'ın, özellikle 90'lı yıllardan itibaren ağırlığını koyduğu sutopunda toplam 20 şampiyonluğu bulunuyor.

-Şampiyonluk rekoru İYİK'in-

İlk olarak 1941-1942 sezonunda Türkiye Sutopu Şampiyonası adıyla başlayan ve 1973-1974 sezonundan itibaren ise adı Türkiye Sutopu Deplasmanlı 1. Ligi olarak değiştirilen organizasyonda 70 sezon geride kalırken, şampiyonluk rekoru 26 kez bu başarıyı yaşayan İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü'ne (İYİK) ait.

İYİK'in ardından, ligin ilk başladığı sezondan itibaren 1964-1965 sezonuna kadar sutopunda önemli başarılar kazanan Adana Demirsor, toplamda 22 şampiyonluk kazanırken, 20 şampiyonlukla da Galatasaray bu iki ekibi takip etti.

Ligde şampiyonluk kazanan 4. takım ise, 2 kez bu mutluluğu yaşayan Adalar Su Sporları Kulübü oldu.


Bunları da Beğenebilirsiniz