"Adnan Kaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Adnan Kaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Adnan Kaya

Süte adanan ‘Ömür’

Esra Boyacıoğlu

HAYAT FELSEFESİ
Her şeyi dengeli yapmak. İş hayatını da, özel yaşamı da, sosyal hayatı da...

Süte adanan ‘Ömür’

İzmir Özel Türk Lisesi’ni bitirir. Babasının, “Kızım bu iş göründüğü kadar kolay değil” dip notuna rağmen, tek tercih olarak belirlediği Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü’ne devam eder. Ardından Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Üretim Yönetimi Bölümü’nde yüksek lisans yapar. 2004’te, aile şirketi Boyacıoğulları Ömür Süt Ürünleri’nde üretimden sorumlu olarak çalışmaya başlar. Öğrencilik yıllarında en alt kademeden başlayarak tüm işleyişi tepeden tırnağa öğrendiği için zorlanmaz. Kısa sürede iyi bir yönetici olarak kendini kanıtlar. Esra Boyacıoğlu, “Yeri geldi üretim tesisinde temizlik de yaptım, kamyonlarla süte de çıktım. Gerekirse yine yaparım” diyor. Genç yaşında koltuğunun altına birden fazla karpuz sığdıranlardan. Aynı zamanda LİYAKAT Genel Sekreteri, TOBB İzmir İcra Kurulu Üyesi, EBSO Süt ve Süt Ürünleri Meslek Komitesi Başkanı, Tire OSB Müteşebbis Heyeti Üyesi, Tire OSB Yönetim Kurulu Üyesi. Bu nedenle olsa gerek iş dışı yaşam konuşuyoruz ama söz dönüp dolaşıp yine işe geliyor. Belli ki işini çok seviyor. İşine aşık. Zaten iş dünyasında, “Süt kraliçesi” ve “Süte hükmeden kadın” olarak tanınıyor. Hayatı denge üzerine kurulu. İş hayatında da, özel yaşamında da, sosyal aktivitelerinde de aşırıyı sevmiyor. Boğa burcu. Kolay sinirlenmiyor, kızmıyor. Yaptığı işin etkisiyle olsa gerek gittiği her yerden inekli objeler topluyor. O anlattı, biz dinledik...

OTOMOBİL
Hiç kendim almadım

* İlk arabam rahmetli amcamın kendisine yeni otomobil aldığında bana verdiği koyu gri Nissan Primera’ydı.
* Şu an babamın hediyesi 2010 model beyaz BMW 1.16’m var.
* Araba kullanmak benim için büyük keyif. Direksiyon başında kendimi rahat hissediyorum. Aynı zamanda düşünmek ve zaman zaman da kulaklıkla olmak kaydıyla bazı telefon görüşmelerini yapmak için bulunmaz fırsat olarak görüyorum.
* Trafikte dikkatli bir sürücüyüm. Çok risk almayı sevmem. Kurallara da uyduğumu düşünüyorum.
* Bir otomobilden çok fazla beklentim yok. Güvenilir ve rahat olsun yeter!

BESLENME
Öğle öncesi 1 bardak ayran

* Kahvaltısız evden çıkmam. Peynirsiz ve çaysız yapamam. Yanında bir dilim kepek ya da tam buğday ekmek bana yeter. Haftada birkaç kez de yumurta yerim.
* Sabah-öğlen arası ya kuru meyve atıştırırım ya da bir bardak ayran içerim.
* Öğlenleri genelde fabrikadayım. Tabldotta ne varsa onu tüketirim.
* Öğlen-akşam arası meyveyi atlamam.
* Akşamları genellikle sebze ağırlıklı lezzetler tercih ederim. Haftada bir dönüşümlü tavuk, kırmızı et ya da balık da yerim. Dengeli beslenmeye çalışırım.
* Yemek seçmem. Sadece sakatatla aram yoktur. Çikolatalı pastaya ise ‘Hayır’ diyemem.
* Yeni tatlara çok açık biri değilim. Bu nedenle favori mutfaklarım Türk ve İtalyan.
* Mutfağı severim ama ailemle birlikte yaşadığım için çok sık girdiğimi söyleyemem.

Süte adanan ‘Ömür’

MEKAN
Keyif de alabilmeliyim

* Tire’de Kaplan Dağ ve Çam, Egebir, Karacasu.
* İzmir’de House Cafe, Yüzde 100, Midpoint, Balık Pişiricisi.
* Çeşme’de Ferdi Baba, Can Baba.
* Bir mekanda hizmet kalitesi, hijyen, lezzet, dostlarla sohbet de edebileceğim keyifli ortam ararım.

SPOR
Sürekliliği sağlayamadım

* Bu konuda çok istikrarlı değilim. Bir ara salona gittim. Pilates denemem oldu. Tenis oynadım. Evde koşu bandına çıktım. Ancak sürekliliği sağlayamadım.
* Şu an en azından yakın mesafelere arabayla gitmek yerine yürümeye çalışıyorum.
* Galatasaray’ı tutuyorum.

TATİL
Yorucu tatilleri sevmem

* Tatili hafta sonu ağırlıklı olarak yapıyorum. Tercihim Çeşme. Yılda bir kez de Bodrum. Ama bu sene olmadı.
* Yılda iki kez de 3-5 gün dinlenirim.
* İstanbu ya da yurtdışında fuara katıldığımda sonuna birkaç gün eklediğim de olur.
* Tatillerim çok planlı değildir. Yorucu tatilleri de pek tercih etmem. Kitap okuyup, arkadaşlarımla bir arada olmak keyif verir.

HOBİ
İnekli objeler topluyorum

* Doğrusu, yoğun iş temposundan hobiye pek zamanım olmuyor.
* Ancak, belki işimizin de etkisiyle inekli objeler biriktiriyorum. Yurtiçinde ya da yurtdışında görüp hoşuma giden benzeri objeleri topluyorum. Bu merakımı bilen arkadaşlarımın da getirdikleriyle sayıları her geçen gün artıyor. İçlerinde inekli Eiffel Kulesi bile var.
* Ayrıca, gittiğim yerlerden magnet de alma alışkanlığım var.
* Kitap okumayı seviyorum. Kişisel gelişim, iş dünyası daha çok ilgimi çekiyor. Ama tatillerde roman da okurum.
* Müziğin her türünden hoşlanıyorum. Eğer yeteneğim olsaydı gitar çalmak isterdim.

KARİYER
Kamyonlarla süte de çıktım

* İlk ve orta okulu Tire’de okudum. Liseyi İzmir Özel Türk’te tamamladım. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi’nin ardından Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Üretim Yönetimi Bölümü’nde yüksek lisans yaptım.
* Yüksek lisansın ikinci yılından itibaren, o güne kadar ara ara gittiğim ailemize ait Boyacıoğulları Ömür Süt Ürünleri’nde düzenli olarak çalışmaya başladım.
* Üretimden satışa her kademede görev aldım. Kamyonlarla süte de çıktım. Şu an ağırlıklı olarak üretimle ilgileniyorum. Üretim müdürüyüm. Şirket ortağı değilim, kadrolu çalışanım!
* Babayla aynı yerde çalışıp aynı evde yaşayınca işi işte bırakmak pek mümkün olmuyor. Ama iş bilgisayarımı eve götürmemeye dikkat ediyorum.
* Lider Yaratıcı Katılımcılar Derneği’nde (LİYAKAT) genel sekreterlik, TOBB İzmir İcra Kurulu’nda üyelik, EBSO Süt ve Süt Ürünleri Meslek Komitesi’nde başkanlık, Tire OSB Müteşebbis Heyeti’nde üyelik, Tire OSB Yönetim Kurulu’nda yine üyelik görevlerim var.

TOPLANTI
Dinlerim de, konuşurum da

* 3 tür toplantımız var. Üretim bölümündeki arkadaşlarımızla her gün mutlaka bir araya geliriz, küçük diyaloglarımız olur. Daha çok dinleyici pozisyonundayımdır. Haftada bir amcam, babam, kardeşim ve birlikte çalıştığımız kuzenlerimle toplanır şirkete ilişkin genel konuları konuşuruz. En az ayda 1 kez de satış grubuyla buluşuruz. Üretimde bir beklenti varsa o kısımda devreye girerim.

GÜNE BAŞLANGIÇ
Saat kurmama gerek kalmaz

* Genelde 07.00-07.30’da uyanırım. Akşamları da 24.00-00.30 gibi yatarım. Saat kurmadan uyanır, hemen de kalkarım. Uyku mahmurluğu yaşamam. 08.15-08.30’da işimin başında olurum.

MODA
Denemeden aldığım da olur

* İş ortamında rahat (ağırlıklı pantolon), sosyal hayatımda ise şık giyinmeyi seviyorum.
* Marka bağımlısı değilim, hoşuma giden ve yakışanı alırım.
* Favori renklerim siyah ve beyaz. Toprak ve açık renklerden de hoşlanırım. Yazın sarılar, kırmızılar da tercih ederim.
* Kolay bir müşteriyim. Çabuk karar veririm. Bazen denemeden bile aldığım olur.

Süte adanan ‘Ömür’

* Vazgeçemediğim tek aksesuvar saat.

SOSYAL MEDYA
Paylaşan değil takip edenim

* Facebook’tayım. 233 arkadaşım var. Seçiciyim. Tanımadıklarımı kabul etmem. Düzenli girdiğimi de söyleyemem. Paylaşan değil takip edenlerdenim.

ASTROLOJİ
Sanırım tipik boğayım

* Boğa burcuyum. Kolay sinirlenmem. Çabuk kızmam. Yemeğe de düşkünüm.

SEVİMLİ DOSTLAR
İki kez akvaryumum oldu

* Hayvanları, özellikle de köpekleri çok seviyorum. Ancak apartman dairesinde bakmak çok zor. Küçükken kuşum vardı. 2 kez de ofisimde akvaryum deneyimim oldu.

X