KIRKLARELİ HABERLERİ KOFÇAZ HABERLERİ

Süt üreticilerine 'çiğ sütte antibiyotik kalıntısı' eğitimi

DHA
22.08.2017 - 12:08Son Güncelleme :
DHA

Vahit İŞBAŞARAN/KOFÇAZ(Kırklareli),(DHA)- KIRKLARELİ’nin Kofçaz İlçesi'nde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantıda, süt üreticileri 'çiğ sütte antibiyotik kalıntısı ve önemi' konusunda bilgilendirildi.

Kofçaz İlçesi'nde, Gıda ve Yem Şube Müdür Vekili Taner Akçakaya, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü Veteriner Hekimleri Mustafa Karataş, Orhan Biricik'in katıldığı ve aynı şubeden Veteriner Hekim Filiz Sezer’in 'Çiğ Sütte Antibiyotik Kalıntısı ve Önemi' konusunda sunum yaptığı toplantı süt üreticilerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantıda Kofçaz ilçesindeki yetiştiricilere bilinçli antibiyotik kullanımı, antibiyotikli sütlerin tüketilmemesi, çiğ sütte oluşabilecek antibiyotik kalıntılarının insan sağlığı üzerine etkileri ve sütten elde edilen ürünlerde meydana gelebilecek olumsuzluklar ile ilgili bilgiler aktarıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kofçaz haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kofçaz haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Süt üreticilerine 'çiğ sütte antibiyotik kalıntısı' eğitimi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı