ANKARA HABERLERİ

Süt sektöründe çiftlik muhasebe veri ağı gerek

Hürriyet Haber
28.10.2011 - 00:00Son Güncelleme :

AB Uyum Sürecinde Türkiye’de Hayvancılık Kongresi’nde oluşturulan Süt Sektörü Komisyonunca, Avrupa Birliği’nde (AB) kullanılan, işletmelere yönelik FADN (çiftlik muhasebe veri ağı) benzeri yapının kurulması istendi.

Hürriyet Haber

KIZILCAHAMAM’da hafta sonu düzenlenen kongrede  oluşturulan Süt Sektörü Komisyonu çalışma sonuç raporu açıklandı.

Raporda, AB ile müzakere sürecinde AB müktesebatına uyumda yaşanan  aksaklıkları ortadan kaldırmak, süt sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin  hijyenik, karlı ve verimli çalışmasına katkıda bulunmak, kayıtlı üretimin  artırılması, fiyat istikrarının sağlanması ve pazarlama yapısının çağdaş bir  yapıya kavuşturulmasına yönelik politikalar oluşturulması gerektiği belirtildi.  Raporda, süt sığırcılığında hayvan kayıt sisteminin etkinliğini artıracak,  denetimlerin eksikliklerini ortadan kaldıracak, AB’de de kullanılan, işletmelere  yönelik FADN (çiftlik muhasebe veri ağı) benzeri yapının en kısa zamanda  tamamlanarak kullanılabilir hale getirilmesi istendi.

Süt ve süt ürünlerinde kayıt dışılığın önüne geçilmesi gerektiği  vurgulanan, kota sisteminin uygulanabilmesi için öncelikle süt sektörünün kayıt  altına alınması gerektiğine dikkat çekilen raporda, “Tam üyelik öncesi bu konuda  gereken tedbirlerin alınamaması durumunda, AB’de piyasa istikrarını sağlamak  amacıyla uygulanan kota sistemi, ülkemiz süt sektörü için büyük bir tehdit olarak  karşımıza çıkacaktır” denildi.

Müdahale kurumu oluşturulmalı

Raporda, yem ham maddeleri, karma yem ve buna koşut olarak çiğ sütteki  KDV oranının yüzde 1’e düşürülerek üretim maliyetlerinde azalış sağlanarak  rekabet gücünün artışına katkı sağlanması gerektiği vurgulandı.

Karma yem kalitesine ilişkin etkin denetimle haksız rekabetin önüne  geçilmesi gerektiğinin ifade edildiği raporda, süt üretiminin yüksek olduğu  dönemlerde fiyat dalgalanmalarına ve spekülasyonlara müsaade etmeyecek önlemler  alınması ve bu bağlamda üretim fazlasını dayanıklı ürünlere çevirerek  depolayabilecek, gerektiğinde bu stoklarla piyasaya müdahale edecek, yapısında  sektör paydaşlarının etkin olarak yer alacağı bir müdahale kurumu oluşturulması  istendi.
Hayvansal üretimde bulunan üretici ve yetiştiricilerle yem bitkileri  üretiminde bulunan üreticilerin kullandıkları mazot, gübre ve elektrikte dolaylı  vergilerde bütçe imkanları ölçüsünde indirime gidilmesi talebinin ifade edildiği  raporda, bulaşıcı hayvan hastalıklarıyla mücadelede ulusal ve AB mali fonları  gibi uluslararası kaynaklardan da yararlanarak hastalıkların kontrol altına  alınması için çalışma yapılması gerektiğine dikkat çekildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Süt sektöründe çiftlik muhasebe veri ağı gerek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
20 Kasım 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:48
 • Guneş
  07:32
 • Öğle
  12:45
 • İkindi
  15:20
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  19:09
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı