Süt sağma makinesi ile uçak üretimi birarada

Hürriyet Haber
16.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

KAYSERİ Sanayi Odası Başkanı Mustafa Çapar, sahibi olduğu süt sağma makinesi fabrikasında, kompozit maddeden üç kişilik küçük bir uçak yapıyor.

Kayseri, Nevşehir'i kapsayan gezi sırasında Kayseri'de 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde incelemelerde bulunan İstanbul Sanayi Odası heyeti, Mustafa Çapar'a ait fabrikayı gezmek isteyince sürpriz bir şekilde küçük uçakla karşı karşıya geldi.

Çapar Makine Sanayi ve Ticaret Ltd. Şirketi'nin sahibi Mustafa Çapar gazetecilerin ısrarı üzerine uçağının yanında resim çektirmeye yanaşırken, uçağın projesinin Erciyes Üniversitesi öğrencilerine ait olduğunu söyledi.

16 aydan beri yapımı devam eden uçak aynı zamanda Türkiye'nin ilk ‘‘kompozit malzemeli’’ uçağı. Yani cam elyafıyla bir tür köpükten oluşuyor, hiç metal kullanılmamış ve 450 kilogram ağırlığında.

Bir uçak mühendisiyle iki teknisyenin üzerinde çalıştıkları proje hakkında bilgi veren Mustafa Çapar, ‘‘Büyük bir iddiamız yok. İşe hobi olarak başladık. Fazla bir harcama yapmadan elimizdeki mevcut olanaklarla uçağın yapımına giriştik.Yer denemeleri tamamlandı. Üç ay sonra uçuşa hazır duruma gelecek’’ dedi.

Mustafa Çapar, uçağı yılbaşında İstanbul'daki Havacılık Fuarı'nda sergileyeceklerini ve sipariş aldıkları takdirde üretime geçeceklerini de belirtti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı