ANKARA HABERLERİ

Susuzluğa karşı Başkent sanayisi de tedbir alıyor

İpek ARIOĞUL
26.07.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Ostim ve Sincan Organize Sanayi Bölgesi yönetimleri, olası bir su kesintisine karşı aldıkları önlemleri Ankara Hürriyet’e anlattı. ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, şimdiye kadar su veya elektrikle ilgili üyelerinden şikayet almadıklarını, depolama imkanlarını artırdıklarını, ayrıca DSİ’den aldıkları ruhsatla sondaj çalışması yaptıklarını belirtti.

İpek ARIOĞUL

ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yönetimi, olası bir su kesintisine karşı depolama imkanlarını artırdıklarını, DSİ’den aldıkları ruhsatla sondaj yaptıklarını belirtirken, Ostim Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yönetimi ise, işletmelere yönelik öneri paketleri hazırlayacaklarını söyledi.

Ankara Hürriyet, başkentteki organize sanayi bölgelerinin olası bir su kesintisine karşı ne gibi önlemler aldığını araştırdı. Sincan 1. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, şimdiye kadar su veya elektrikle ilgili bir sıkıntı yaşamadıklarını, ileriye dönük önlemlerini çoktan aldıklarını belirtti. Ostim OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ise, suyun ASKİ’nin dağıtımında olduğunu, bir kesinti halinde OSB bünyesindeki işletmelere yönelik öneri paketleri hazırlayacaklarını belirtti.

Özdebir, 1. Organize Sanayi Bölgesi içinde bir doğalgaz çevrim santrali olduğunu, santral vasıtasıyla ana dağıtım ringlerine bağlandıkları için elektrik sıkıntısı yaşamalarının zor olduğunu belirterek, Ankara Hürriyet’e şu açıklamalarda bulundu:

SONDAJ YAPIYORUZ: "Küresel ısınmayla birlikte ortaya çıkan kuraklığa karşı çalışmalarımız var. Şu ana kadar su sıkıntısı yaşamadık, ama bundan sonrası için de gereken tedbirleri aldık. Depolama imkanlarımızı artırdık. Şu anda suyumuzu takviye için yeni su kaynakları arıyoruz. DSİ’den ruhsat aldık, sondaj yaptırıyoruz. Sosyal sorumluluk gereği yeşil alanları şebeke suyuyla değil, kuyu suyuyla suluyoruz. Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde imardan inşaata, altyapı ve üstyapıyı kendimiz yaptığımız ve birebir ilgilendiğimiz için belediye tarafından kurulan kent içindeki organize sanayi oluşumlarında olduğu gibi belediyeyle ilgili sıkıntılarımız da olmuyor. ASO’nun koordinasyonuyla işlerimizi, çalışamalarımızı kolayca planlayabiliyoruz."

Aydın ise, enerji sıkıntısıyla ilgili üyelerinden herhangi bir şikayet almadıklarını belirterek, şunları kaydetti:

KENDİ SANTRALİMİZ VAR "Kendi enerji santralimiz var. Üyelerimize kesintisiz enerji sağlıyoruz. Yaklaşık iki yıl önce kurulan elektrik santralimiz sayesinde iki yıldır elektrik sıkıntımız yok. Önceleri sık sık arıza olurdu, üyelerden şikayet alırdık. Enerji maliyetleri üretim maliyetlerini etkilediği için rahatsızdılar. Ama iki yıldır santralimiz sayesinde elektriği TEDAŞ’a göre yüzde 10-15 daha ucuza kullanıyoruz. Su ise ASKİ’nin dağıtımında olduğu için suyun üzerinde herhangi bir kontrolümüz yok. Su, OSB’de üretimden çok insani ihtiyaçlara yönelik kullanılıyor, ama su kesintisi yaşanırsa şüphesiz bizi de etkileyecektir. Böyle bir durumda işletmelere yönelik öneri paketi hazırlarız."

Ankara’nın diğer büyük sanayi bölgesi İvedik Organize Sanayi’de faliyet gösteren esnaf ise sık sık yaşanan su kesintilerinden şikayetçi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Susuzluğa karşı Başkent sanayisi de tedbir alıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

08 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı