Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Susurluk resti

  Hürriyet Haber
  14 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 14 Ekim 1997 - 00:01

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Topuz, hükümete Susurluk olayını çözmesi için güvenoyu verdiklerini belirterek, 1998 Nisan'ına kadar kriz çıkarmayacaklarını, ancak bu sürede Susurluk skandalının çözümlenmesi gerektiğini bildirdi. Topuz, dün düzenlediği basın toplantısında, ‘‘Nisan'a kadar seçim olasılığı görünmüyor. O zamana kadar bir hükümet bunalımı yaratmamız söz konusu değil. Ancak yanlışları söyleriz. Eğer bunları yapmayacaklarsa ve hukuki koşulu oluşmuşsa, seçimi gündeme getirmek CHP'nin görevidir’’ dedi. Topuz, Susurluk skandalı nedeniyle dokunulmazlığının kaldırılması istenen İçişleri Eski Bakanı Mehmet Ağar'ın açıklamalarının, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i töhmet altında bıraktığını söyledi. Ağar'ın, ‘Yapılan işlerin devletin, hatta MGK’nın bilgisi dahilinde olduğunu açıkladığını' anımsatan Topuz, Cumhurbaşkanı Demirel'i sessiz kalmakla suçladı. Demirel'in MGK'ya başkanlık ettiğini belirten Topuz, ‘‘Mehmet Ağar, bu işlerin MGK'nın bilgisi dahilinde olduğunu söylüyor ama kime söylüyor? Basına. Gel sen savcıya söyle. Hayır...’’ diye konuştu. Topuz ya Mehmet Ağar'ın ya da bu açıklamalarla töhmet altında kalan Demirel'in konuşması gerektiğini de söyledi. Topuz, Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun yürüttüğü soruşturmanın bir an önce bitmesi ve delillerin yargıya intikal ettirilmesi gerektiğini de belirterek, Meclis'in çalışmaya başlamasıyla birlikte dokunulmazlık dosyalarının derhal gündeme alınmasını istedi. Susurluk olayıyla ortaya çıkan çürümüşlüğün tüm boyutlarıyla gözler önüne serilmesini isteyen Topuz, Başbakan Mesut Yılmaz'ın dünkü Hürriyet'te yeralan, ‘‘Susurluk bombası 15 günde patlar’’ şeklindeki açıklamalarını tatmin edici bulmadı. Topuz, Yılmaz'ın bu kadar çok konuşacağına artık olayın çözümü için belgeleri yargıya göndermesi ve yargının önünü açması gerektiğini söyledi. Topuz, ‘‘Başbakan, ‘Olayın fotoğrafını çektik ama ortada deliller yok' diyor. Bu olayın fotoğrafını herkes çekti. İktidara düşen, delilleri bulmaktır’’ dedi.

  KUCAĞINDA PATLAR

  DYP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Ekinci de, Başbakan Mesut Yılmaz’ın ‘‘Susurluk bombası 15 günde patlar’’ açıklamasına, ‘‘Bomba Yılmaz'ın kucağında patlar’’ yanıtını verdi. Ekinci, Dünya Ormancılık Kongresi için geldiği Antalya'da gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘‘Yılmaz, Susurluğu 20 günde çözeceğini söylemişti. Ama 3.5 ay iz sürmekle geçti. İyi avcı olmadığını gösterdi. Şimdi 15 güne kadar bomba patlayacak diyor. Herhalde izini kaybetti. Artık sutre gerisinden bomba atıyor’’ dedi. DYP'li Nevzat Ercan ise Yılmaz'ın bu açıklamasını çok yakışıksız bulduğunu belirterek, ‘‘Ne bulunması gerekiyorsa onu yargının bulması, delillendirmesi gerekir. Yılmaz kendini yargının yerine koyuyor’’ dedi. Ercan, Tansu Çiller'in süre önce yaptığı ‘‘Yargıya güvenmiyorum’’ açıklamasını da düzeltti, ‘‘Bağımsız yargıya güvenilmez mi? Yargıya güvenmeyip kime güvenilir. Ama yargıya gölge düşürecek şeyler de oluyorsa, tabii ki onun da tedbirini almak lazım’’ dedi.

  Çözülmezse, nisanda CHP desteği çekiyor

  Başbakan Yılmaz'ın, ‘‘Susurluk'un fotoğrafını çektik’’ sözlerine kızan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Topuz, ‘‘O fotoğrafı herkes çekti. Hükümete düşen delilleri bulmaktır’’ dedi. DYP'li Ekinci de, Yılmaz'ın, ‘‘Susurluk bombası 15 günde patlayacak’’ açıklamasına, ‘‘bomba kendi kucağında patlayacak’’ diye karşılık verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı