Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Susurluk otoyolu

Enis BERBEROĞLU

Dün babamın, benim ve küçük kızımın 2 milyar dolarına mal olan otoyollarda oluşan göllerde otomobil yüzdürmeye uğraşırken Özal illüzyonuna bilmem kaçıncı kez sövdüm...

Türkiye nasıl çağ atlamış oluyor?

İmamın abdest suyu kadar yağmurla Atatürk Barajı göletine dönen otoyollarla mı, radyo antenine kadar çamura batmış lüks Mercedes'lerle mi, cinnet geçirten cep telefonlarıyla mı...

Hangisi çağdaş uygarlığın, vatandaşlığın ölçüsü...

Para harcamak mı, hizmet almak mı?

Otoyol müteahhitlerine ödenen milyarlarca dolar, toplumun refahına ne kadar hizmet etti?

Izgarasız, drenaj sistemi eksik otoyollar inşaa etmek marifet mi... Otoyol parasıyla alınan Mercedes'leri yine aynı otoyollarda telef etmek akıllı işi mi?

Lafı uzatmayalım, Özal'ın otoyolu bu kadar olur...

Altyapısız... Veya halk deyimiyle altı kaval, üstü Şişhane.

Tıpkı Susurluk otoyolu gibi.

Hukuki altyapısı bilerek ihmal edilmiş Özal ekonomisi serbesti değil, soygun düzeni getirdi. Hayali ihracatçıya, uyuşturucu ve silah kaçakçısına geçit verdi.

Vergisiz kazanç, haraç peşinde koşan çeteleri yarattı. Gelir dağılımı uçurumu, çetelere insan kaynağı sağladı.

Peki bunların hesabı nerede sorulacak?

Elbette Cehennem Mahkemesi'nde...

MAHKEME KAPISI

Hoş, dünya gözüyle mahkemeye teslim edilenlere de ‘‘dokunmak’’ zor. Hatta bırakın dokunmayı artık akıbetlerini izlemek bile mümkün değil.

Susurluk kahramanlarının yargılandığı mahkeme hatırlarsınız önce TV kameralarına kapatıldı. Anlaşılan DGM bu kadarını yeterli görmedi, iki blokluk tesise tam basın karantinası uygulama kararı aldı.

Artık medya mensupları, İstanbul DGM'de savcı ve hakimlerin yanına çıkamıyor, duruşmalarda fotoğraf çekmek sanık iznine bağlı.

Polis-adliye muhabirlerine sıkıyönetim sadece DGM ile sınırlı değil.

Üsküdar Adliyesi'nde eski Başsavcı Yusuf Yanık'ın talimatıyla gazetecilerin fotoğraf makinası ile adliye binasına girişi yasaklandı. Yusuf Yanık bu görevden ayrıldı, ama yasak kalkmadı.

Kadıköy 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi ile Sarıyer 2'nci Asliye Hukuk ve 2'nci Sulh Hukuk Mahkemeleri'nde fotoğraf izni yok. Eyüp Adliyesi'ndeki Ağır Ceza Mahkemeleri'nde aynı yasak daha yumuşak uygulanıyor.

Kartal Adliyesi'nde başsavcı ve hakimlerin katıldıkları bir toplantıdan sonra duruşmalara kamera ve fotoğraf makinesi girişi yasaklandı.

İlginçtir, Türk adaleti ne zamandan beri şeffaflıktan korkmaya başladı?

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI