Gündem Haberleri

  Susurluk avukatı: Hepsi kahraman

  Hürriyet Haber
  09.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Susurluk davası, sona doğru yaklaşıyor. Karar için savunma yapan avukat Önder Barlas, Susurluk sanıklarının ‘‘gerçek kahramanlar’’ olduğunu söyledi. Avukat, ‘‘PKK'yı bitiren insanlar, çete kurmakla suçlanıyor’’ dedi.

  SUSURLUK davası sanıklarından emekli yarbay Korkut Eken'in avukatı Önder Barlas, çete kurdukları gerçesiyle yargılanan sanıkların Türkiye'nin ‘‘gerçek kahramanları’’ olduğunu söyledi. Karar için savunma yapan Barlas, PKK'yı bitirenlerin çete mensubu olarak yargılandığını belirtti. Barlas, sanıkları kastederek, ‘‘Bir kısım kamu görevlilerinin PKK ile mücadele ederken hukukun yeterli olmayacağını düşünerek aralarına bazı aranan sanıkları da alarak çete oluşturdukları ve eylem yaptıkları ileri sürülüyor’’ dedi.

  Türkiye'de 16 yıldır bölücü terör örgütüyle adı verilmeyen gerçek bir savaş yaşandığını ifade eden Barlas, Abdullah Öcalan'ın İmralı Adası'ndaki yargılamasında ‘Bizi 94-95’de bitirdiler' dediğine dikkat çekerek, ‘‘İşte o tarihte bölücü örgütü bitirenler bugün karşınızda çete olarak bulunan özel timciler, asker kökenli insanlardır’’ dedi.

  Savcı Aykut Cengiz Engin, Yaşar Öz ve İbrahim Şahin'in yargılamalarının gıyaplarında sonuçlandırılıp infaz edilmemesi için son kez süre verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, gelmeyen sanıklar için son kez süre verirken karar için duruşmayı 19 Haziran'a erteledi. Mahkeme başkanı Sedat Karagül, kararı okurken Yaşar Öz'ün avukatına, ‘‘Yaşar Öz vekili de ödenek için yardımcı olsun’’ dedi.

  Şahin'in kulakları duymuyormuş

  Özel Harekát Dairesi eski Başkan vekili İbrahim Şahin'in avukatı ise geçirdiği trafik kazasından sonra müvekkilinin kulaklarının duymadığını belirterek, ‘‘Savunma yapmak istiyor bu nedenle süre verilmesini talep ediyorum’’ dedi. Savunmaları sorulan sanıklar, avukatlarının kendi adlarına savunma yapacağını söylerken Korkut Eken ile Oğuz Yorulmaz ayrıca mahkemeye dilekçe verdi.

  Türk'e de Kürt'e de demokrasi, yanlış

  Korkut Eken, DGM çıkışında 30 bin kişinin katili Abdullah Öcalan'ın dosyasının rafa kaldırıldığına değinerek, şunları söyledi: ‘‘Uzun süre PKK ile mücadele etmiş insanlar şimdi yargılanıyor. Bu ortamda ülkenin geleceğinden endişe etmemek mümkün değil. Ayrıca Avrupa Birliği'nin yolu Diyarbakır'dan geçer, demokrasiye Türkün de Kürdün de hakkıdır demeçleri son derece yanlış ve ülkenin bütünlüğü için zararlı görüyorum.’’ Susurluk hakkında konuşmayacağını söyleyen Eken, ‘‘Fikri Sağlar'a sorun o bu konuda uzmandır’’ dedi.

  İstanbul 6 No'lu DGM'de görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan sanıklar emekli yarbay Korkut Eken, Ömer Lütfü Topal'ın ortakları Sami Hoştan, Ali Fevzi Bir, Özel timciler Mustafa Altunok, Ercan Ersoy, Oğuz Yorulmaz, Ziya Bandırmalıoğlu, Enver Ulu, Ayhan Akça ve Abdülgani Kızılkaya katıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı