Susun, Derviş’i bekleyin

Hürriyet Haber
05.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


<ı>Şehriban OĞHAN, Nuray BABACAN / ANKARA

Başbakan Bülent Ecevit, dünkü Bakanlar Kurulu'nda, ‘‘IMF Türkiye'ye haksızlık etti. Ancak, gerginliği sürdürecek tartışmayı keselim. Sayın Kemal Derviş'in görüşmelerinin sonucuna bakalım’’ dedi.

IMF ve Dünya Bankası'nın Türkiye'ye vereceği kredileri ele alacağı toplantıları ertelemesinin ardından, hükümet dün bekle-gör taktiği izleme kararı aldı. Başbakan Bülent Ecevit'in, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'in ABD temasları tamamlanıncaya kadar konunun tartışılmaması ricası üzerine konu toplantıda tartışmaya açılmadı. Ecevit, IMF'ye verilen taahhütlerin yerine getirildiğini belirterek, Türkiye'ye haksızlık yapıldığını ifade ederken, toplantıya sorunun çözüleceği yönündeki iyimserlik hakim oldu.

Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısı, IMF ve Dünya Bankası'nın Türkiye'ye vereceği toplam 3.2 milyar dolarlık krediyi ele alacağı toplantıları ertelemesinin gölgesinde yapıldı. Toplantı, Başbakan Bülent Ecevit'in IMF Başkanı Horst Köhler ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ile yaptığı telefon görüşmelerini aktarmasıyla başladı. IMF'nin erteleme kararının Emlakbank Yasası'nın onaylanmasıyla eşzamanlı çıktığını hatırlatan Ecevit, Köhler ile geçen Cuma günü yaptığı telefon görüşmesini şöyle anlattı:

‘‘Sayın Köhler, Emlakbank'ın tasfiyesi ve Telekom yönetim kuruluna yapılan atamalarla ilgili rahatsızlıklarını iletti. Ben de ona yasanın onay için Cumhurbaşkanı'nın önünde olduğunu, Telekom atamalarının ise idari tasarruf olduğunu söyledim. Köhler de bana, Türkiye'nin idari tasarruflarına müdahale etmek gibi bir amaçları olmadığını, ancak Telekom gibi ekonomide çok önemli bir kurumda siyasi partilere göre bir kontenjan dağılımının ekonomik dengeleri ve politikaları olumsuz etkileyeceği yönünde kaygı duyduklarını ifade etti. Ben, gelişmelerin ekonomiyi olumsuz etkilemesine izin verilmeyeceğini söyledim.’’

DERVİŞ UYARMIŞTI

Ekonomiden sorumlu bakan Derviş'in de Avrupa gezisine çıkar çıkmaz kendisini aradığını belirten Ecevit, Derviş'in, erteleme kararı çıkabileceği duyumunu kendisiyle paylaştığını ifade etti. Derviş'in kendisine, endişe edilmemesi gerektiğini belirttiğini söyleyen Ecevit, bu bilgilendirmenin ardından şu değerlendirmeyi yaptı: ‘‘Sorunun çözüleceğini umuyorum. Kritik günlere girdik. Çok hassas bir konu. Bu yüzden Sayın Derviş'in ABD temaslarının bitmesini bekleyelim. Derviş'in temaslarından meselenin karşılıklı görüşmelerle halledilebileceği izlenimini aldım. Konuyu müzakereye açmıyorum.’’

Gürel: Aşılamayacak hiçbir sıkıntı yok

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel, dün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında Başbakan Bülent Ecevit'in IMF ile yapılan görüşmeler hakkında bilgi verdiğini belirtti. Gürel ‘‘Hiçbirimiz IMF ile ilgili aşılamayacak bir sıkıntı olduğu kanatinde değiliz’’ diye konuştu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı