SİVAS HABERLERİ

Suşehri'nde ceviz konferansı

DHA
30.03.2016 - 17:48Son Güncelleme :
DHA

Bülent TATLI/SUŞEHRİ(Sivas), (DHA) - SİVAS'ın Suşehri ilçesinde "Ceviz Üretiminin Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması" konulu konferans verildi.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Halk Eğitim Konferans Salonunda düzenlenen konferansta, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Akça projeli ceviz yetiştiriciliği konusunda bilgiler aktardı.

Konferansa katılan Suşehri Belediye Başkanı Fazlı Yüksel, tarım sektörü ilçede üzerinde durulması ve desteklenmesi gereken önemli bir alan olduğunu belirterek, "Ceviz yetiştiriciliği de ilçemiz için araştırılması ve değerlendirilmesi gereken öncelikli başlıklardan birisidir. Madem ki ilçemizin bu kadar verimli, sulama sistemleri mevcut, iklim olarak çevreye göre nispeten ceviz yetiştiriciliğine uygun bir iklime sahibiz; o zaman ceviz konusuna hem kamu kurumları hem de üreticiler olarak gerekli ilgiyi göstermemiz gerekmektedir. Ancak bu şekilde işsizimize iş, insanımıza aş, toprağımıza koruma tedbirleri yönündeki çabalarımız boşa gitmemiş olur. Belediye olarak bu amaçla yapılan çalışmalara hep ilgi duymuş olup, bundan böyle de gerekli desteği vermeye devam edeceğiz" dedi.

Prof. Dr. Yaşar Akça ise, Türkiye'nin dünya ceviz üretimindeki yeri, dünyanın çeşitli ülkelerindeki ceviz üretimleri, cevizin besin değeri, cevizin yetiştirilmesi için toprak tahlili, dikimi ve bakımı, dünyadaki ceviz çeşitleri ve yetiştikleri iklim bölgeleri, ülkemiz iklimine uygun ceviz cinsleri, ticari sektöre uygunluğu ve pazarlanması, cevizde marka olma konularında bilgi verdi.

Akça, konferansın sonunda dinleyicilerin cevizle ilgili sorularını yanıtladı. Daha sonra ilçede kurulu bunan ceviz yetiştiricilerinin ceviz bağlarında inceleme yapıldı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sivas haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sivas ilinden Suşehri'nde ceviz konferansı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2016 tarihinde saat 17 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Suşehri'nde ceviz konferansı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı