"Deniz Sipahi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Sipahi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Sipahi

Susam’a göre seçim hiç kimse için garanti değil

İZMİR milletvekili ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayı Mehmet Ali Susam; Hürriyet Ege’nin yazı işleri toplantısına konuk oldu.
Susam; aynı zamanda CHP’nin parti meclisi üyesi...
O yüzden sadece İzmir’in değil; Türkiye genelinde de seçimin nabzını iyi tutan siyasetçilerden biri...
Susam; diyor ki...
“12 Haziran’da kimse seçimi garanti görmesin. Farklı sonuçlar çıkabilir...”
Peki Susam; bu sözleri neye dayanarak söylüyor?
“Çünkü yeni CHP’de somut öneriler var, halkın beklentilerine dönük projeler var, gerçekçi yatırımlar var. Daha da önemlisi Türkiye’nin her yerinde artık CHP var. Sadece kıyıların değil; doğunun da, güneydoğunun da; topyekun Türkiye’nin de CHP’ye ihtiyacı var...”
Mehmet Ali Susam; AK Parti’de siyaset yapan arkadaşlarıyla iddiaya da girmiş; ”13 Haziran sabahı takım elbisemi alırım” diyor.
Ve ekliyor:
“Bizim kalkınma modelimiz AKP’den farklı... AKP; her şeyi İstanbul’a, Ankara’ya yapmayı düşünüyor. Biz ise yatırımı ve değişimi Türkiye geneline yayacağız. 25 kenti cazibe merkezi haline getirip; yerel kalkınmayı sağlayacağız. Bu ülkede işsizliği, yoksulluğu bitirecek parti CHP’dir...”


İzmir’e borcumuz var

MEHMET Ali Susam; Ege Bölgesi’ndeki gelişmeleri nasıl yorumluyor; kabinedeki iki bakanını İzmir’e yollayan ve yoğun bir seçim kampanyası sürdüren AK Parti için neler düşünüyor?
İşte Susam’dan çarpıcı açıklamalar...

Nasıl Türkiye genelinde seçimin bir garantisi yoksa İzmir’de de yok. Bu bilinçle çalışıyoruz, işimizi sıkı tutuyoruz. Ama biz daha çok halkın içindeyiz, halkla birlikteyiz. Salonlarda değil; Kemeraltı’ndayız, Tire’nin pazarındayız, Mavişehir’in göbeğindeyiz, Karşıyaka çarşısındayız. Buca’nın, Bornova’nın, Çiğli’nin, Karabağlar’ın, Alsancak’ın sokaklarındayız. Bu sefer daha çok evlerdeyiz. Özetle CHP, halkın içinde...

Elbette Binali Yıldırım’ın ve Ertuğrul Günay’ın partisi adına katkısı olmuştur. Her ikisini de yakından tanıyorum. İzmir’in geleceğini hep birlikte şekillendirebiliriz. Sonuçta İzmir’in milletvekilleri olacağız. Ama bazı söylemlerine katılmadığını söylemeliyim. Sanki İzmir’de hiçbir şey yokmuş algısı yaratıyorlar. Geride kalmış hissi uyandırıyorlar. Bu kentin bazı değerlerini görmezden geliyorlar. Çok açık söylüyorum; İzmir ah vah denecek bir kent değildir.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, her fırsatta sanki “İzmir’de her şey kötü gidiyor; AKP gelirse her şey düzelir” demeye getiriyor. İzmir özerk bir yer miydi? İzmir KKTC gibi bağımsız bir yer miydi, İzmir bu ülkenin bir parçası değil miydi? Dokuz yıldır Türkiye’yi yöneten AKP değil de, bir başka parti miydi?

İstedikleri yerden bilgileri alsınlar. Bugünkü haliyle bile İzmir, dünyada yatırım yapılabilecek 100 şehirden biri olarak kabul ediliyor. İhracat rakamlarına bakın; Türkiye’nin yüzde 30’u buradan gidiyor; limanlarıyla, serbest bölgeleriyle, organize bölgeleriyle beğenilmeyen İzmir, Türkiye’nin yükünü sırtında taşıyor.

Büyükşehir sürekli eleştiriliyor, bombardımana tutuluyor. Beğenilmeyen İzmir Büyükşehir, kredi derecelendirme kuruluşları tarafından en iyi yönetilen belediye olarak kabul ediliyor. Eleştirilerle gerçek arasında bir çelişki yok mu?

İzmir’in zaten projeleri var. Girin İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesine; İzmir Ticaret Odası’nın, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın sitelerine, projeleri zaten görürsünüz. Bunlar zaten EXPO 2015 sürecinde gündeme getirilen; Başbakan’a 2007’de sunulan projeler... İzmir’in bu yatırımları tamamlansın, çılgın projeye filan ihtiyacı kalmaz. İzmirliler zaten proje üretim merkezi gibi çalışır.

Tüp geçit projesini Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kordon’dan otoyol yerine önermişti. Binali Yıldırım; İzmir’in isteklerini bilen biri. Ulaştırma Bakanlığı döneminde kamuoyunun beklentileri kendisine iletilmiş; o da bu fikre uymuştu. Tüp geçidin yapılması bizi mutlu eder.

Biz İzmir’de iktidarın iradesini göremedik. Şimdi CHP’yi iktidar yapıp; İzmirlilere bugüne kadar bizlere olan desteği için borcumuzu ödeyeceğiz.

İzmir’e yatırım; seçimden seçime hatırlanacak bir mesele değildir. İzmir’e yatırım Anadolu’nun bağrına yapılan yatırımdır. Bu bölgenin değerlerini, özelliğini görmeyen bunu anlamaz, anlayamaz.

“Bizi birinci parti yaparsanız, yerel yönetimlerde başa geçirirseniz; size yatırım yaparız” söyleminden İzmirliler hiç de mutlu olmuyor.

Biz de özeleştiri yapacağız. Bizim de eksiklerimiz var, Bizler de zaman zaman yanlış yapıyoruz. Ama İzmir’in değerlerini, hayata bakışını ve Egelilerin hayal ettikleri Türkiye’yi hiçbir zaman aklımızdan çıkarmıyoruz. Çünkü biliyoruz ki; Türkiye’nin daha iyi bir Türkiye olması, biraz da İzmir’i iyi algılamasından geçiyor.

Bakan Zafer Çağlayan Mersin’de “Mersin limanını dünyanın 10 büyük limanı” yapacaklarını söylemiş. Çandarlı’da da aynı şeyler söylendi. Hangisi doğru?

X