MARDİN HABERLERİ

Süryani Vakfı, Hazine ve Diyanet'e devredilen mülkleri için dava açıyor (2)

DHA
23.06.2017 - 16:56Son Güncelleme : 23.06.2017 - 16:56
DHA

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞINA TAHSİS EDİLEN KİLİSE VE MANASTIRLAR
Mardin'in Büyükşehir olmasından sonra kurulan Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu, Süryanilere ait kilise, manastır ve mezarlıkların bir kısmının tahsisinin ise Diyanet İşleri Başkanlığı'na yapıldığı belirtildi. Diyanet İşleri Başkanlığı'na tahsisi yapılan Süryani Cemaatine ait klise ve manastırlar şöyle:
Mardin Midyat İlçesine bağlı Mercimekli Köyü: Morla Ozer Manastırı
Mardin Nusaybin ilçesine bağlı Günyurdu Köyü: Mor Gogo Klisesi
Mardin Nusaybin ilçesine bağlı Üçköy küyü : Mor Melki Manastırı
Mardin Nusaybin ilçesine bağlı Dağiçi köyü: Mor Aho Klisesi
Mardin Nusaybin ilçesine bağlı Dibek Köyü: Mor Yakup Manastırı
"CEMAAT VAKIFLARININ TAŞINMAZ MAL EDİNMESİ YASAKTI"
Mor Gabrial Vakfı avukatlarından Rudi Sümer, Türkiye'deki cemaat vakıflarının 2008 yılında çıkan Vakıflar Kanunu'na kadar taşınmaz mal edinmelerinin tamamıyla yasak olduğunu  hatırlattı. Daha önce yapılan kadastro çalışmalarında, vakıflara ait taşınmaz malların o dönemde bu kısıtlayıcı durumdan ötürü köy tüzel kişilikleri adına yazıldığını belirten avukat Rudi Sümer, şöyle dedi:
"Bu kapsamda 14 yeni büyükşehir belediyesinin kurulmasına dair 6360 sayılı kanunun yayınlanmasından itibaren, köy tüzel kişilikleri ile il özel idareleri yeni büyükşehir belediyelerin kurulduğu yerlerde tasfiye edilmiştir. Bu tasfiye sonucunda köy taşınmazları ilgili kamu kurumlarına dağıtılması amacıyla Valilik bünyesinde tasfiye komisyonları kurulmuştur. Bizler de Midyat Süryani Mor Gabriel Manastırı Vakfı olarak bu köy tüzel kişiliği adına kayıtlı olup, ama aslına realitede, gerçekte vakfın malı durumunda bulunan özellikle kilise ve manastırlarla, Süryani mezarlıkları ve bu kilise ve manastırları ait taşınmaz malların vakfa iadesi için hem sözlü hem yazılı başvurularda bulunduk. Maalesef herhangi bir tatmin edici netice alamadık ve taşınmaz mallar türlerine göre ilgili kurumlara dağıtıldı. Kilise ve manastırlar hazine adına tesciline karar verilerek tahsisi de Diyanet İşleri Başkanlığı'na yapıldı. Süryani mezarlıkları Mardin Büyükşehir Belediyesi'ne verildi, bu kilise ve manastırlara ait ve bu kilise ve manastırlarda kalanların geçimine dair olan araziler ise ilgisine göre belediyelere devredildi. Buna karşı biz şuan tasfiye komisyonunun bu kararının iptali için dava hazırlığı içerisindeyiz."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Mardin haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Mardin haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Süryani Vakfı, Hazine ve Diyanet'e devredilen mülkleri için dava açıyor (2) haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  MARDİN NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:24
  • Guneş
   06:00
  • Öğle
   12:19
  • İkindi
   15:44
  • Akşam
   18:18
  • Yatsı
   19:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı