Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Suruç saldırısıyla ilgili duruşma öncesi yoğun önlem

  Ali LEYLAK- Ömer ŞULUL/ HİLVAN (Şanlıurfa), (DHA)
  04 Mayıs 2017 - 12:38Son Güncelleme : 04 Mayıs 2017 - 12:52

  ŞANLIURFA’nın Suruç İlçesi’nde geçen yıl 33 kişinin yaşamını yitirdiği DEAŞ’lı canlı bombanın intihar saldırısıyla ilgili 1’i tutuklu, 2’si firari sanığın yargılanmasının öğleden sonra başlayacağı Hilvan İlçesi’ndeki duruşma nedeniyle, yoğun güvenlik önlemleri alındı.

  20 Temmuz 2015’te Türkiye'nin çeşitli illerinden Suruç'a gelerek, ilçeye komşu olan Suriye’de, Kobani kentinin, yeniden inşası için oyun alanları ve çocuklara oyuncak götüren Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerinin bulunduğu grup, Amara Kültür Merkezi’nde basın açıklaması yaptığı sırada, canlı bomba Şeyh Abdurrahman Alagöz üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirdi. Canlı bomba saldırısında 33 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

  Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan ve 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede tutuklu Yakup Şahin ile Suriye’de bulunduğu belirtilen Deniz Büyükçelebi ve İlhami Bali hakkında 104’er kez müebbet hapis cezası isteniyor.

  Sanıkların yargılanmasına bugün öğleden sonra Hilvan İlçesi’nde bulunan Şanlıurfa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’nün bulunduğu alanda yer alan 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanacak. Şanlıurfa’daki salon kapasitesinin yetersizliği Hilvan’a alınan duruşma nedeniyle jandarma ve polis tarafından yoğun güvenlik önlemleri alındı. TOMA ve zırhlı araçlarla güvenlik önlemi alınan kampüsteki duruşma öğleden sonra başlayacak.

  CHP VE HDP HEYETİ DE İZLİYOR

  Saldırıda ölenlerin yakınları, saldırıda yaralananlar, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP milletvekilleri Mahmut Tanal, Ali Şeker ve Şenal Sarıhan, HDP milletvekilleri Dilek Öcalan, İbrahim Ayhan ve Mahmut Toğrul, Tanıklar İnisiyatifi ile çok sayıda insan hakları gözlemcisi de duruşmayı izlemek üzere Hilvan’a geldi.

   

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı