Sürprizlerle dolu bir gerilim

İşkence Odası (Matryrs) filmiyle adını uluslararası alanda duyuran Pascal Laugier, ilk İngilizce filminde bir kasabada yaşanan esrarengiz olayları konu alıyor. Çocukların uzun boylu bir yabancı tarafından birer birer kaçırıldığı bu kasabada olayların üzerine giden kişi, hemşire Julia. Doğaüstü gerilim gibi başlayıp ayakları yere basan bir finale doğru uzanan Sır, sürprizi bol bir film. Julia rolünde filmin önemli yükünü taşıyan ve başarısında rol oynayan Jessica Biel var.

Ömür GEDİK
09.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme :

Sır, korku-gerilim türü gibi görünse de sürprizleri saklayarak merak ve heyecanı sürekli ayakta tutan bir film.
Katmer katmer açılan konusuyla, başladığı yerden çok farklı bir yere giden bir hikâye var karşımızda.
Buğulu ve puslu ortamıyla pek de tekin görünmeyen Cold Rock kasabası büyük bir sır gizliyor.

HİKÂYE İSTENMEYEN BEBEĞİN DOĞUMUYLA BAŞLIYOR

Sır, açılışını istenmeyen bir doğumla yapıyor. Hemşire Julia’nın yardımlarıyla dünyaya gelen bebek, aslında film ve sırlarıyla ilgili çok şey söylüyor.
Kasaba, kimseninin çözemediği bir lanetle karşı karşıya.
Kasabanın küçük çocukları geride hiçbir iz bırakmadan, sırra kadem basarak teker teker kayboluyorlar, kimse akıbetlerini öğrenemiyor.
Yayılan dedikodular giderek efsane haline gelen uzun boylu bir adamı işaret etmekte.
Yalnız bir anne olarak ekonomik sıkıntılarla boğuşan Julia, söylentileri kulak ardı ederken, bir anda ortadan kaybolan oğlunun hayatını kurtarmak için dedektif Dodd ve kasabanın şerifiyle işbirliğine giriyor.

İPUÇLARINI GÖREBİLECEK MİSİNİZ?

Bu anlattıklarım, görünürdeki konular tabii.
Tüm bunların içinde küçük ipuçları, sürpriz finale doğru giderken belki fark edeceğiniz belki de gözünüzden kaçacak detaylar var.
Tekinsiz atmosferde saklı olan gerçekler izleyiciyi gererken esrarengiz kişinin kim olduğu, neyi niye yaptığı da sonunda kadar merak unsuru olarak kalmaya devam ediyor.

JESSICA BIEL ROLÜNE ÇALIŞMIŞ

Sır’ın başrolünde The A-Team ve The Illusionist’ten tanıdığımız ödüllü oyuncu Jessica Biel var.
Hemşire Julia’yı canlandıran Jessica Biel’e, Watchmen’de izlediğimiz Stephen McHattie ve The X-Files’da izlediğimiz William B. Davis eşlik ediyor.
Sır için Jessica Biel’ın en iyi performanslarından birini sergilediği film denebilir.
Röportajında da belirtiyor ama o söylemese de rolü üzerinde çok çalıştığı, zor kararlar vermek zorunda kalan Julia’yı çok iyi özümsediği ortada.

PASCAL LAUGIER’IN İLK İNGİLİZCE FİLMİ

Filmin senaryosu ve yönetmenliği daha önce de korku ve gerilim temasında işlere imza atan Pascal Laugier’a ait.
Christophe Ganz’ın asistanlığını da yapmış olan Laugier, 2004’te Kutsal Bakire (Saint Angel) ile yönetmenliğe başlamış sonrasındaysa İşkence Odası (Martyrs) ile uluslararası alanda başarı elde etmişti.
Sır (The Tall Man) yönetmenin ilk İngilizce filmi.

FİNALDE AYAKLAR YERE BASIYOR

Laugier bu filmde sadece mekan için iki ay araştırma yapmış ve sonunda Kanada’nın madencilik yapan küçük bir kasabasında karar kılmış.
Bu mekânın seçiminin de etkisiyle başta doğaüstü bir gerilim filmi gibi başlayan Sır’ın en başarılı olduğu konulardan biri finali ayakları yere basan bir şekilde yapması ve tüm olanlara mantıklı açıklamalar getirmesi.
Bu sağlam finale giderken tempoyu yer yer çekiyor olmasını ise hoş görmek lazım.

THE TALL MAN
SIR
Yön: Pascal Laugier
Oyn: Jessica Biel, Jodelle Ferland, William B. Davis, Samantha Ferris
Tür: Korku-Gerilim
Süre: 106 dk.

Jessica Biel
VAHŞETİ GÖRMEME RAĞMEN ÇALIŞMAYI ÇOK İSTEDİM

Pascal Laugier bir önceki filmi İşkence Odası’ndan sonra yine bir gerilimle geri dönüş yapıyor. Yönetmenin yeni filmi Sır’da Julia Denning karakteriyle ekran karşısına geçen Jessica Biel’ı görüyoruz. Oğlu kaçırılan bir anneyi canlandırıyor. Onu kurtarmaya çalışan Julia, aslında bütün kasabayı etkileyen bir sır perdesini de aralıyor.
Daha önce Pascal Laugier’in filmi olan İşkence Odası’nı seyretme imkânınız olmuş muydu? Ayrıca bu film size geldiğinde konusunun ne hakkında olabileceğini tahmin ettiz mi?
- Evet daha önce filmi seyretmiştim ve Sır filmi için teklif getirildiğinde nasıl bir senaryoyla karşı karşıya kalabileceğimi tahmin etmiştim.
Senaryoyu okuduğunuzda ilk izleniminiz ne oldu?
- Kesinlikle çok şaşırdım. Her sayfayı, bir sonrakinde ne olacağını merak ederek okudum. Senaryoda ilk ters köşeyle karşılaştıktan sonra ikinciyi de okuyunca, kendi kendime “Aman Tanrım, bu filmde kesinlikle yer almak istiyorum” dedim. Aynı zamanda Martyrs filmini seyretmiştim. Vahşet dolu bir gerilim olmasına rağmen Pascal’ın tarzını çok beğenmiştim ve onunla çalışmayı çok istiyordum.
Pascal Laugier rolünüzü anlamanızda nasıl yardımcı oldu size?
- Bu rolü doğru bir biçimde oynamaya çalışmak gerçekten çok zor oldu. Pascal ve ben tek bir noktada fikir birliği sağlayabilmek için birbirimizden bağımsız düşünmemeye çalıştık. Rolün karmaşıklığı ise bizi çoğu kez farklı düşünmeye zorladı. Her defasında ortak noktayı bulup, tek bir yerde anlaşmaya varmak rolün karmaşıklığından dolayı çok zor oldu. Ben karakteri anlayabilmek için kadının psikolojisini anlamakla yola çıkabileceğimi düşündüm. Julia Denning karakteri, sonucu ne olursa olsun her hareketinin doğru olduğuna inanan, zorluklardan kurtulmak için bu şekilde hareket etmenin en doğru yöntem olduğunu düşünen bir karakter.
Senaryoya bağlı kalarak mı çekimleri gerçekleştirdiniz, yoksa bazı sahnelerde Pascal ve siz senaryonun biraz dışına çıkma konusunda ortak bir karara vardınız mı?
- Buna senaryonun dışına çıkmak demeyelim ama gerçekçi, duyguları olan bir karakter ortaya çıkarmak için Pascal ve ben çok uğraştık. Amacımız her zaman gerçek ve samimi bir insan profili ortaya çıkarmaktı. Bu konulara yoğunlaşmak ve bu yönde çalışmak tabii ki Pascal’ın çok özel ve iyi bir yönetmen olmasıyla alakalı bir durum. En doğrusunu bulana kadar devamlı denemeler yaptık ve gerçek duygu yakalandığı zaman ortaya çıkan sihirli hissi elde edinceye kadar deneme yapılması gerektiğini Pascal’dan öğrendim. Julia Denning karakterinin yaşamış olduğu duyguyu daha önce yaşayan bir tanıdığım olmadığı için bu durumdaki bir insanın ne hissedilebileceğini anlamak için çok çaba sarfettim.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün